Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 06-04-04, 02:32
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Γειά σας και πάλι

Έχουν περάσει 5 μέρες από τότε που εμφανίστηκαν τα στίγματα στο regal tang και νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά.
Το ψάρι έχει τώρα αρκετά στίγματα και μερικά από αυτά είναι εμφανώς μεγαλύτερα. Παρόλα αυτά συνεχίζει να τρώει συνέχεια από την άλγη του ενυδρείου και δε δείχνει να είναι στρεσαρισμένο.
Πρίν από δύο μέρες το koran angel παρουσίασε 2-3 σημεία στο σώμα του που έλειπε το χρώμα αλλά εξαφανίστηκαν μόνα τους.Σήμερα εμφανίστηκε ένα μικρό σε άλλο σημείο.
Ο καθαριστής έχει τρελαθεί να τα κυνηγάει και κάποες φορές τα τσιμπάει.
Τα υπόλοιπα ψάρια δε δείχνουν να έχουν κάτι αλλά ανησυχώ για το regal tang που φαίνεται να χειροτερεύει.
Μήπως πρέπει να αρχίσω κάποια θεραπεία?.
Είναι προτιμότερο να χάσω τα ψάρια μου από το να βάλω χαλκό???.
Δυστυχώς οι περισσότεροι μαγαζάτορες που ρώτησα μου είπαν πως ο χαλκός είναι μονόδρομος αν θέλω να σώσω τα ψάρια μου. Αληθεύει?.

Εχω ρίξει σταδιακά την αλατότητα στο 18 και θα συνεχίσω μέχρι τα 15 αλλά αναρωτιέμαι αν πράττω σωστά μιας και είναι η πρώτη φορά που έχω αρρώστια στο ενυδρείο μου και είμαι εντελώς άσχετος σ'αυτόν το τομέα.
Πόσο πρέπει να περιμένω πριν πάρω δραστικά μέτρα?
Συγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις μου αλλά έχω ανησυχήσει πολύ και δε βλέπω άλλη λύση από το να ρωτήσω ανθρώπους που έχουν εμπειρία σε ανάλογα περιστατικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στάθης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries