Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 05-04-04, 23:39
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

μου εχει φυγει η ψυχη να καω λαμπες.δεν γνωριζω γιατι αλλα

1)3η λαμπα στο 15λιτρο ενυδρειο δεν μπαινει σε σειρα που να χτυπιεμαι κατω(σε αυτο εχω 40 watt μετασχηματιστη και 2 λαμπες 8 watt, starter 2-22)

2) αφου δεν μπορω να βαλω 3 λαμπες αφηνω τις 2 ομως συνεχεια μου καιει την μια λαμπα απο τις 2 μετα απο καποιες ωρες λειτουργειας.

3) εφτιαξα με ενα μετασχηματηστη 58 watt και 2 λαμπες σε σειρα 25 watt, starter 2-80 και δεν αναβουν.αναβουν μονο αν βαλω μονο την μια.οταν ειναι και οι 2 δεν αναβουν.

4)εχω φτιαξει με ενα μετασχηματηστη 48 watt και 2 λαμπες 18 watt , starter 2-22 σε σειρα και μεχρι στιγμης 3 μερες τωρα ειναι ολα οκ.


ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει λογικη εξηγηση.εδω μιλαμε για ρευματα τιποτα δεν ειναι στην τυχη.εδω ειναι μαυρο και ασπρο. αν καποιος γνωριζει σιγουρα ας βοηθησει γιατι τα ακροφυσια ειναι πανακριβα και δεν λεει να εχεις ενυδρειο με 5 λαμπες.
αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να μιωσω τις μπριζες.οσες πιο λιγες τοσο το καλητερο.σιγουρα γινεται αλλα πως ?
εχω την εντυπωση πως κατι παιζεται μαλλον με τα volt και οχι τα watt.οι μετασχηματηστες μαλλον ειναι ολοι 12 volt.οπι λαμπες δεν ξερω ειμαι ακομα στην δουλεια μολις παω σπιτι θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω.

ευχαριστω οσους απαντησαν πριν και οσους θα απαντησουν.ειναι ενα χρησιμο τοπικ για ολους ωστε να εξικονομισουμε λεφτα και χωρο καθως 5 λαμπες =5 μετασχηματηστες οι οποιοι ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες.

σορρυ για το μεγαλο post
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01462 seconds with 11 queries