Θέμα: iwagumi-αλγη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-12-10, 14:17
konstantinos187 Ο χρήστης konstantinos187 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή iwagumi-αλγη

Εχω απελπιστει.....πριν ενα μηνα και κατι εστεισα το πρωτο μου iwagumi 54 λιτρων(60χ30χ30)με φωτισμο 1w/l (λαμπες dennerle) και φυτα pogostemon helferi-ehinodorus tennelus-valisneria nana.....χαλικι πολυ λεπτο(dennerle)στο οποιο εθαψα 8 ταμπλετες(dennerle).....μεσα σε 1 εβδομαδα γεμισα πρασινη τριχοειδης(οταν λεω γεμισα εννοω οτι το tennelus ειχε τοσο πολυ τριχοειδης που εμοιαζε με valisneria )....υγρα λιπασματα δεν χρησιμοποιω.....το νερο ειναι μαλακο και ελαφρως οξινο....υπαρχει diy co2.....καθως και 7 οτοκυκλοι....3 εβδομαδες τωρα ξεκινησα τον αγωνα μου με 2 αλλαγες την εβδομαδα και οδοντοβουρτσα στο χερι ......το αποτελεμα.....δεν υποχωρει με τιποτα η παλιο αλγη.....με τιποτα ομως .......αντιθετως αρχισε να λυωνει η valisneria.....ξερω οτι για να ισορροπισει ενα συστημα θελει γυρω στους 6 μηνες.....μπορει καποιος εμπειρος να μου πει αν σωστα πρατω και αν τα συγκεκριμενα ενυδρεια χρειαζονται ακομα περισσοτερο χρονο να ισορροπισουν ετσι ωστε να φυγουν οι αλγες......συγνωμη αν σας κουρασα....ευχομαι καλη χρονια σε ολους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01399 seconds with 10 queries