Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 28-03-04, 23:39
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Φίλε ,με έστειλες!!!!!!!!!! .........Και εγώ που νόμιζα οτι μιλούσα με αρχάριο .
Το ψάρι που σε ταλαιπωρεί δεν το γνωρίζω,αλλά νομίζω οτι πρέπει να αυξήσεις και τον αριθμό μελών στα κοπαδάκια που έχεις .Τα διαφανή τέτρα ( πιθανά τα Chanda ranga ) θα σου κυνηγήσουν ισως τα κοπάδια....
Η συσκευασία που έχεις για διοξείδιο,είναι κατα τη γνώμη μου πάντα ,η καλύτερη πατέντα των τελευταίων χρόνων για άτομα που δεν θέλουν να μπλέξουν με τον παραδοσιακό τρόπο παραγωγής co2(βλέπεDIY CO2 reactor σε οποιδήποτε φόρουμ θέλεις)!Μια επιφύλαξη έχω,μήπως το συγκεκριμένο δεν φτάνει για το ενυδρείο σου Μια φυσαλίδα ανα 10'' μου φαίνεται λίγο-μήπως εξαντλήθηκαν τα υλικά του;
Επίσης ,το πρόγραμμα των αλλαγών νερού σου είναι πολύ καλά μελετημένο-λίγο και συχνά Πραγμα που σημαίνει οτι είναι πολύ λ΄γα τα λιπάσματα που θα αναγκαστείς να ρίξεις στο νερό-τα υπολοιπα καλό να τα αποφύγεις .Δηλ.,θα σου χρειαστεί μάλλον θειικόκάλιο για να συμπληρώσεις τις ανάγκες τους που είναι αυξημένες.ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΣΙΔΗΡΟ ΣΤΟ ΝΕΡΟ!Με την αυξηση του φωτισμού θα γεμίσεις αλγη .
Το λίπασμα στο βυθό,είται το βάζουμε από την αρχή,είται με τις ταμπλέτες όπως κάνεις τωρα.πρόσεχε να βάζεις αρκετό σύμφωνα με τις οδηγίες πάντα!
Τώρα για το φωτισμό,διάβασε διάφορα άρθρα για να καταλάβεις τι σου ταιριάζει ανάλογα με τα φυτά που θα κρατήσεις,αλλά κατα τη γνώμη μου θα πρέπει να αποκτήσεις περίπου τα 60 +- 2 watt σε ισχύ φωτισμου για το ενυδρείο που έχεις,με ανώτερο όριο τα 90 watt...........αλλά τα 18,όπως είπες,είναι λίγα .Τις λάμπες μπορείς να τις βάλεις και μπροστά από το καπάκι-τι ενυδρείο έχεις,χειροποιητο ή από εταιρία;Α,και μην τις βάλεις μαζεμένες,γιατί θα έχεις πάλι πρόβλημα.
Βγάλε άκρη όμως πως θα τις τοποθετήσεις και εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries