Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 22-12-10, 00:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Big Al Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Δεν εχω καταλαβει-εχω μπερδευτει με το ολο θεμα του φωτισμου του ενυδρειου.Αρχικα δν εχω καταλαβει τι ειναι το φασμα και πως σχετιζονται τα Kelvin που ειναι μοναδα μετρησης της θερμοκρασιας με το φωτισμο αφου δεν εννοουμε θερμοκρασιακη διαφορα ή κατι τετοιο...Επισης εχω διαβασει οτι μετριος φωτισμος ειναι γυρω στα 0,5 - 0,8 Watt / λίτρο
Λογικα η λαμπα που εχω πρεπει να αλλαχτει και βρηκα αυτη στο ιδιο μηκος http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1544 και παλι ομως αυτη ειναι 3000 Κελβιν και εγω ειχα διαβασει οτι καλο θα ηταν να εχεις 4000+ Κελβιν. Αλλο ενα προβλημα ειναι οτι το καπακι του ενυδρειου μου εχει εγκατασταση για 1 μονο λαμπα...Για DIY που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι διαδικασια και δεν εχω και το χρονο να ασχοληθω παρα πολυ με καποια τετοια κατασκευη. Επισης μετατροπη Τ8 σε Τ5 παλι ειναι κομματακι δυσκολο...Οποτε τι κανω?αν ειναι να κρατησεις αυτα τα φυτα η και αλλα εξισου ευκολα δε χρειαζεσαι αναβαθμιση φωτισμου κατα τη γνωμη μου. αλλα αν θελεις....δε νομιζω πως ειναι ιδιαιτερη δυσκολη η εγκατασταση 2ης λαμπας στο καπακι....ζητησε τη βοηθεια καποιου φιλου αν δε "πιανουν" τα χερια σου...αυτο κανω εγω..
2)Παρατηρησα στη Java Fern οτι εχει κατι σαν κυανοβακτηριο ή ειναι απλώς κιτρινισμα? Ετσι την πηρα βασικα απο το πετ σοπ σε χαμηλοτερη τιμη. τα χαλασμενα φυλλα μπορεις να τα αφαιρεσεις. καλο θα κανεις στο φυτο. θα εχει την ευκαιρια να αναπτυξη νεα υγιη φυλλα εφοσον οι συνθηκες ειναι καταλληλες.
3)Η τροφη που έριξα εχει διαλυθεί αλλα πανω της εχει εμφανιστεί κατι σαν ασπρη μούχλα. Είναι φυσικό αυτό? Επισης το νερό μυρίζει ολιγον τι αλλα δεν ξέρω αν ειναι απο την αποσυνθεση της τροφής ή απο τα προσβεβλημένα φυτά.μυκητας ειναι φυσιολογικο να σχηματιστει. δε χρειαζεται να σε ανησυχει.
4) Με το DIY CO2 δεν υπάρχει κίνδυνος να μεταβληθεί η ποσότητα που μπαίνει στο ενυδρείο και να εμφανιστεί αλγη? Σκεφτόμουν να Βάλω DIY Co2 αλλα αν ειναι να εχω προβλήματα με απότομες μεταβολές παραμέτρων να το αφήσω...ειναι λιγο το διοξειδιο για να σου προκαλεσει αποτομες μεταβολες..παραυτα αν λειτουργεις ταυτογχρονα 2 σκευασματα με διαφορα στη δημιουργια τους....θα εισαι ακομη πιο "σταθερος".
Σημείωση: Περιμένω να φέρει ο πετ σοπάς μοπάνι για να αγοράσω ένα που θέλω για διακόσμηση γι' αυτό τα φυτά δεν είναι στις τελικές τους θέσεις και τα έχω ακόμη στα γλαστράκια.
Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για το χρόνο σας.
θα ανεβάσω και καποιες φοτο να σας φωτίσω
υπηρξε καμια εξελιξη??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 23-12-10 στις 19:04
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01757 seconds with 11 queries