Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 13-12-10, 18:25
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περι προσαρμογης σε αραιες αλλαγες ειναι απλα μπουρδολογια επιπεδου.
Κ αυτο πως το τεκμηριωνεις ???
Τα νιτρικα πανω απο τα 20mg ειναι τοξικα, και αυτο ειναι αποδεδειγμενο, δεν αποτελει αντικειμενο ερευνας.
Εδω θα συμφωνησω
Το να εκθετεις ζωντανους οργανισμους σε τοξικες ουσιες ειναι αντιθετο στη λογικη του συνειδητοποιημενου χομπιστα.
Απο κει και περα το θεμα μαλλον αγγιζει την περιπτωση βασανισμου ζωων...
Εαν υπονοεις οτι ειμαι σαδιστης τοτε ειμαι τοσο οσο κ εσυ μιας κ δεν μπορω να πιστεψω οτι εισαι πανω απο το ενυδρειο με ενα τεστ νιτρικων κ μολις δεις 21mg/lt τοτε κανεις αλλαγη νερου
Οσο για τη χρηση απιονισμενου, συχνα η παραγωγη του γινεται μεσω εναλλακτη ιοντων, που ναι μεν το νερο θεωρειται τεχνικα μαλακο, ομως τα ιοντα νατριου φαινεται να ενοχλουν και παλι τα ψαρια του μαλακου νερου.
Και για τη παραγωγη, μεταφορα και συσκευασια του απιονισμενου καταναλωνεται ενεργεια που μονο οικολογικη χρηση δεν ειναι.
Ενω για την παραγωγη, συσκευασια, και μεταφορα της Α/Ο ειναι ολα ανακυκλωσιμα υλικα...Το μαλακο νερο στο ενυδρειο μου ειναι μαλακο λογο τυρφης κ οχι λογο απιονισμενου νερου. Τα σκαλαρια μου που γενανε καθε 13-14 μερες μαλον εχουν αντιθετη αποψη απο σενα στο θεμα ποιοτητας νερου
Τα περι χρησης οσμωσης και σπαταλης ειναι κάπως υπερβολικα, μιας και οι ποσοτητες δεν ειναι και τοσο μεγαλες.
Το να "πετας" 3λτ νερου για να παρεις 1λτ δεν νομιζω να ειναι υπερβολη
Μετρα ποσο νερο θελει το καζανακι και θα καταλαβεις τι εννοω.
Ακριβως 3λτ μιας κ ειμαι υδραυλικος κ το εχω ρυθμισει ετσι
Εξαλλου τα απονερα της οσμωσης κανουν για ποτισμα, και σε καθε περιπτωση ειναι καθαρα και πληρως ανακυκλωσιμα.
Εχεις δοκιμασει να ποτισεις γαρδενια με νερο Α/Ο να δεις ποσες μερες θελει να μαραθει?
(το μπαλκονι μου τα κατεβαζει στο κηπο. Ο κηπος στραγγιζει στο πηγαδι, και το πηγαδι τροφοδοτει το πιεστικο του ποτισματος...Εσυ εχεις κηπο. οι υπολοιποι δεν νομιζω να εχουμε ολοι πηγαδι με πιεστικα)
Συγνωμη αλλα αισθανομαι μια προσωπικη επιθεση ανευ λογου κ χωρις καποια προηγουμενη αντιπαραθεση...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries