Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 12-12-10, 14:20
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
και μια που ο φιλος εκανε μαι ερωτηση να κανω και εγω μια.
Εχει μετρησει κανενας το ΡΗ του απιονισμενου γιατι μια γνωστη μου ειπε οτι εχει PH 7
Παιδια το ph μετράται μετρώντα την συγκέντρωση ιόντων H+ στο νερο. Το απΙΟΝΤΙΣΜΕΝΟ νερο προφανώς και δεν τα διαθέτει αυτα. Αρα μπορεί να μετρήσεις ότι να ναι. Οσο για το 9,5, είτε αυτο είτε 3 να έβγαζε το τεστ σου εμένα ίδιο θα μου έκανε. Καταλαβαίνεις ότι σε τέτοια νερα ακόμα και η προσθήκη ενός κόκου σκόνης θα φανει σαν προσθήκη τόνων σκόνης. Γενικά δεν μετρώνται.
Προσωχη. Το νερο του εμπορείου δεν είναι απιοντισμένο με ανάστροφη όσμωση αλλα με ηλεκτρόλυση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosn Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ακουσει οτι κατα τις αλλαγες με απιονισμενο λειπουν καποια ιχνοστοιχεια τα οποια δημιουργουν καποιες ασθενειες στα ψαρια.δεν εχω ακουσει ομως καποιον κατα τις αλλαγες μαζι με το aquasafe να προσθετει κ κατι αλλο.αληθευει αυτο?
Ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολύτες ζωτικής σημασίας για τα ψάρια. Είναι σαν να σου αφήσουν όλο τον αέρα στην ατμόσφαιρα αλλά να σου πάρουν το οξυγονο.
Επιπλέων δεν νομίζω να εμπιστευόμουν για τα ψάρια μου κάποιο νερό που φτιάχνεται για σιδέρωμα.
Υπάρχει το R.O. . Ας μην παίζουμε με την υγεία των ψαριών μας.
__________________
Syntiritis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassibo : 12-12-10 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries