Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 10-12-10, 16:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω οτι εχω αναφερθει στισ λεπτομερειες του ενυδρειου μου οπως πχ μαρκα λιτρα διαστασεις ποσα φυτα εχω και τι φυτα θα βαλω και τι ψαρια θα βαλω και τι υποστρωμα εχω. δεν ξερω τελικα τι αλλες λεπτομερειες θελετε. η αληθεια ειναι ομως οτι σε οτι ρωταω ο καθενας εχει μια διαφορετικη αποψη με αποτελεσμα να εχω μπερδευτει χειροτερα. ηθελα απλα να ξερω ολα τα βηματα που πρεπει να κανω σε ενα ενυδρειο 130 λιτρων με ζωοτοκα αλλα μαλλον τελικα πρεπει να παω στο πανεπιστημιο πρωτα να μαθω φυσικη -βιολογια-χημεια και μετα να ασχοληθω με το ενυδρειο!
Ειναι φυσικο να γραφει ο καθενας την αποψη του και να ειναι και απο λιγο εως πολυ διαφορετικη γιατι δεν υπαρχει ενας δρομος για την Ιθακη.
Ο καθενας σου λεει τον δικο του και μεσα σε ολους μην αποκλειεις να ειναι και οι δρομοι που δεν πανε πουθενα.

Αυτα εχει η δημοσια συζητηση.

Οτι χρειαζονται καποιες βασικες γνωσεις απο ολες τις τεχνες και επιστημες για τη σωστη και ανετη διατηρηση του ενυδρειου, ειναι γνωστο.
Αυτο ομως δεν αποδεικνυει και τη χρησιμοτητα του σαν χομπι στον ανθρωπο??
Γιατι στην ουσια αυτο ειναι χομπι, να ασχολεισαι, να μαθαινεις, να βρισκεις λυσεις σε προβληματα, να ανακαλυπτεις νεα πραγματα, να τα μοιραζεσαι κλπ

Οχι ομως οτι δεν γινεται και αλλιως.
Μπορει καποιος να στησει ενα ενυδρειο μονο για να το βλεπει και χωρις να ξερει να το συντηρει και διατηρει υγειες.
Τα αναθετει σε αλλον αυτα.
Αυτος μπορει απλα να το κοιταζει και να το θαυμαζει.
Δεν ειναι κατακριτεο.
Δεν εχουν ολοι την τρελλα και το χρονο να μαθουν απο που κλανει το μπαρμπουνι, ή ποση πρωτεινη εχει η καθε ψαροτροφη, ή πως θα κανουν πιο αθορυβο το κατεβασμα του νερου απο την υπερχειληση στο σαμπ, ή ποσα ppm πρεπε να ειναι το tds της ΑΟ με σταδιο DI.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01818 seconds with 11 queries