Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #77  
Παλιά 08-12-10, 23:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη θα βαλω μολυ τελικα να βαζω λιγο αλατι η οχι? εχω βαλει στο ενυδρειο 3 ανουβιες( τοσες βρηκα) και θα παρω και κερατοφυλλα. εφοσον θελεις φυτα καλυτερα οχι αλατι. ποσα φυτα πρεπει να βαλω? δεν υπαρχει πρεπει...αναλογα τιθελεις να κανεις..το ενυδρειο μου ειναι 130 λιτρα μαρκας wave 80Χ50Χ35. ποσα ψαρια μπορω να βαλω? (μολυ εντλερς και ξιφοφορους) . 1 χαρεμακι απο το καθενα καλα ειναι για αρχη..μετα θα εχεις γεννες εξαλλου...δε χρειαζεσαι παραπανω ωστε να ξεκινησεις..μετρησα το ph ειναι 7,8. στην αρχη που το μετρησα ηταν πανω απο 8,4 και πηρα ενα υλικο που το βαζουν μεσα στο φιλτρο και ριχνει το ph(pet moss) καπως ετσι λεγεται. δε ενοχλει τα ζωοτοκα το ανεβασμενο πεχα...αλλα καλυτερα ανεφερε και τις μετρησεις των σκληροτητων σου και πες μας και με τι μετρας...ειχα καρβουνο πριν στο φιλτρο και το εβγαλα. καλα εκανα? η αεραντλια χρειαζεται? σε συγκεκριμενες περιπτωσεις...κανε και μια αναζητηση εχει αναλυθει το θεμα πολλακις...ηθελα επισης να πω οτι πριν φτιαξω τα νερα κι ολα αυτα μου ειχαν μεινει μονο 1 ξιφοφορος και 2 γατοψαρα τα οποια ηταν αρρωστα. αφου αλλαξα το νερο εριξα μια αντιβιωση (triple sulfa) λεγεται αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση στα γατοψαρα και τα απομονωσα σε ενα αλλο μικρο ενυδρειο. τωρα μου εμεινε μονο ενας ξιφοφορος μεσα και θα βαλω κι αλλους 2. πρεπει να αλλαξω ολο το νερο παλι? επισης πρεπει να βαλω λιπασμα για τα φυτα? τι λιπασμα?
ριξε αρκετο διαβασμα στα φυτεμενα...υπαρχει σωρος πληροφοριων και κυριως δεν υπαρχουν "ξερες" απαντησεις σε οσα ρωτας...τι λιπασμα?? για ποια φυτα? για αυτα που εχεις ? η για αυτα που θα βαλεις?? με τι φωτισμο και τι ρουτινα? διοξειδιο? υποστρωμα?? κ.τ.λ. κ.τ.λ. για καθε ερωτηση σου με αυτη τη μορφη μπορω να σου κανω αλλες δεκα...
ανοιγε καλυτερα ενα θεμα ανα κατηγορια..ετσι που τα γραφεις ολα μαζεμενα δυσκολα παιρνεις απαντησεις....και επισης να αναφαιρεις και τις λεπτομερειες του ενυδρειου σου και της ρουτινας σου...ετσι βοηθας τον κοσμο που θελει να σε βοηθησει...
γατοψαρα μη βαλεις αλλα....θελουν διαφορετικο νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02192 seconds with 11 queries