Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 28-02-04, 02:51
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dioninje
εχω της hydor το crystal duo k20 11 .μου ειπαν οτι ο ενεργος ανθρακας ειναι μονο οταν βαζουμε φαρμακα.το καλυτερο ειναι το καρβουνο.Χθες εβγαλα τον ανθρακα και αφησα μονο το σφουγγαρι αλλα μου θολωσε πολυ το νερο.Τι να κανω?
ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ ΓΙΑΤΙ πρεπει να το διευκρηνησουμε αυτο ,,, γιατι μαλλον δεν στα ειπανε καλα

οταν κανουμε καποια θεραπεια με οποιοδηποτε φαρμακο αφαιρουμε τον ανθρακα (( καρβουνο)) απο το φιλτρο (( αν υπαρχει)) γιατι??? ο ανθρακας εχει την ιδιοτητα να δεσμευει τις ουσιες του φαρμακου και μην γινεται η θεραπεια μας.... ωραια μεχρι εδω
μετα το τελος τις θεραπειας και αφου γινει μια μικρη αλλαγη νερου (( 20 % των λιτρων που εχουμε )) βαζουμε τον ανθρακα για 10 μερες περιπου γαι να τραβηξει οτι υπολοιπο εχει μεινει απο το φαρμακο στο νερο του ενυδρειου.....αυτα

το μονο που μπορω να υποθεσω οσο αφορα το θωλομα του νερου ειναι οτι οπως λες ειχες τον ανθρακα και οταν τον εβγαλες εγινε ποιο θολο???
μηπως ο ανθρακας ειχε μεινει πανω απο ενα μηνα ???? οποτε και εχει χασει την δραση του????
οποτε τον αλλαζεις και βαζεις καποιο super active carbon (( aq.pharmaceutical)) γαιτι οχωρος σου ειναι περιορισμενος ..
η αντλια που εχεις εχει και ενα μπλε σφουγγαρι μεσα (( αυτο το εχεις ??)) το οποιο δουλευει μαζι με τον ανθρακα << ετσι λεει το site τις hydor >> οποτε και αυτο θελει συχνο καθαρισμα, γιατι με τα χρυσοψαρα........ που βρωμιζουν γρηγορα το νερο του ενυδρειου ...... .

το καλυτερο θα ηταν να ειχες αγορασει μια εξ.ανλια η' το μεγαλυτερο μοντελο τις hydor , με αυτο που εχεις εισια στα ορια φιλτραρισματος...

οποτε προτεινω ...........
καθαριζεις το σφουγγαρι (( καθε 15 μερες οποσδηποτε))
και χρησιμοποεις τον ανθρακα που ειπα πριν ..+ τις αλλαγες του νερου και βλεπουμε...
το stress zyme δεν θεωρω οτι ειναι απαραιτητο να το βαζεις << κακο δεν κανει>>
υπαρχει βεβαια η περιπτωση το θολωμα να οφειλεται σε πολλα βακτηριδια αλλα......
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01679 seconds with 11 queries