Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 27-02-04, 16:02
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAN
Μιας και δεν μας εχει πει ο φιλος μας τι φιλτρο εχει δεν μπορουσα να απαντισω οτι εχει συγουρα ενα φυλτρο με πολλα λυτρα για αφθονα υλικα που εκει τα 300 γραμμαρια ανθρακα δεν βλαπτουν καθολου αλλα σκεφτικα το λιγοτερο δινατο ενα φιλτρακι δηλ εσωτερικο με μετριο αποθικευτικο χωρο που εκει συγουρα θα υπηρχε προβλημα.
Δεν κατεκρινα εσενα φιλε μου και πυστευω να το καταλαβες απλος ειναι η αποψη μου οτι ο ανθρακας σαν χημικο φυλτραρισμα περα απο καπιες αναγκαιες φορες δεν εχει θεση στα ενυδρεια.

Καλα,ετσι μου ξαναμιλησεις ετσι θα μονομαχισουμε σαν 2 Mbuna στη Malawi λιγο πριν το ηλιοβασιλεμα (ποιητικο...)

Κοιτα,εαν εχεις 300 γραμαρια ανθρακα σε 500 λιτρα βιολογικου τωρα καηκες,τα θελεις και τα παθαινεις. Μιλαμε για υγιη πραγματαΛεμε οτι εαν εχεις ηδη το βιολογικο σου πρεπει για εμενα να εχεις και ενα ποσοστο ανθρακα,ενα περιπου 10%, για το σκοπο σου. Ετσι και αλλιως οποια μικρα φιλτρα (EHEIM-RENA) εχουν και καποιο χωρο περα απο το σγουγγαρι αυτος ειναι μια σταλιτσα που αντε να βαλουμε και κατι να πουμε πως βαλαμε...σιγα μην επειρεαζει αρνητικα το βιολογικο του επειδη θα μπουν 10 γραμαρια και αν ανθρακας αντι να μπει ενα αστερακι η λιγο siporax-substrat pro.

Μην μου πεις πως το νερο σου δεν εχει μια ψιλοκιτρινη χροια? Ε αυτο εμενα δεν μου αρεσει. Επειδη εχω τα ενυδρεια στο σαλονι μου, το βρισκω αρκετα αντιαισθητικο.

Γιατι εχεις προβλημα με τον ανθρακα?Προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω τους λογους σου. Εχει τοσα πολλα θετικα η χρηση του σωστου ανθρακα.Ανεφερα ελαχιστα. Καποιος λογος πρεπει να υπαρχει. Ποιους λογους εχεις. Θα ηθελα να γινοσουν ποιο συγκεκριμενος αν γινεται.Αλλιως πως θα γινει το debate?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01549 seconds with 11 queries