Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 19-02-04, 12:08
scubapol Ο χρήστης scubapol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2003
Περιοχή: KALLITHEA
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Νομίζω και εγώ πως το καλύτερο είναι αυτό που σου γράφει ο newfish. Θα ήθελα μόνο να συμπληρώσω το εξής , επειδή μπήκα και εγω πριν απο ενα εξάμηνο σε αυτήν την διαδικασία και την πάτησα. Αφού αφαιρέσεις όλα τα ψάρια και τα διακοσμητικά σου και πρίν ξηλώσεις το φίλτρο βυθού αφαίρεσε όσο περισσότερο νερό μπορείς απο το ενυδρείο σου και τοποθέτησέ το σε κουβάδες. Όταν θα έχουν μείνει γύρω στους 3 πόντους νερό πάνω απο το χαλίκι σου τότε σταμάτα να τραβάς νερό , αφαίρεσε το χαλίκι και το ταψί , βγάλε το νερό με τη μούργα που θα έχει μαζευτεί και έπειτα τοποθέτησε τα υπόλοιπα. Εγώ είχα αφήσει περίπου το 1/3 του νερού -σε ενυδρείο 120 lt- όταν ξήλωσα το φίλτρο βυθού και χρειάστηκε να περιμένω καμία ώρα ώστε να κατακάτσει η μούργα και να την μαζέψω σιγά σιγά. Και αυτό επειδή για να αλλάξεις το 1/3 του νερού θα πρέπει πρώτα να το φτάσεις στην κατάληλη θερμοκρασία πριν το ξαναβάλεις μέσα στο ενυδρείο οπότε ή προετοιμάζεσαι κατάληλα (πράγμα που αφελέστατα δεν είχα κάνει ), ή στρεσάρεις περισσότερο τα ψάρια αφήνοντας τα αρκετή ώρα παραπάνω παρατημένα στους κουβάδες.

Καλή επιτυχία πάντως σε ότι και αν κάνεις........
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01471 seconds with 10 queries