Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 19-11-10, 11:10
Το avatar του χρήστη Churu
Churu Ο χρήστης Churu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
10 υπέροχες ρίζες από red mangrove.

Προς το παρόν "ξεκουράζονται" από το ταξίδι.

Περιττό να σας περιγράψω την χαρά μου.
Φιλε chemical mac επειδη εχω παρει εδω και 5 μηνες red mangrove και ακομα τις μεγαλωνω για το επομενο δισκοενυδρειο μου να σου δωσω μερικες πληροφοριες. Αρχικα τα εβαλα περιμετρικα του κυριως ενυδρειου και μεγαλωναν οι ριζες και τα φυλλωματα, αργοτερα μπηκαν σε ενα ενυδρειο μονα τους(περιπου 40 ριζες σε 120αρι) με ενα υποστρωμα 3 καρδιναλιους και πολλους λαθρεπιβατες για να ανακατεβουν τον βυθο και να οξυγωνονονται οι ριζες μαζι βεβαια με καποια ζουμια. Η αναπτυξη τους ηταν ικανοποιητικη αλλα μονο σε υψος, αφου φτανει τα 20 μετρα, αρχισα λοιπον να τα κανω τυπου bonsai δες http://www.mangrove.de/mangrove/english/index.php?screenwidth=widescreen1024&id=faq&submen u=fag&folder=&anker=≤=0&re=0 τοτε τα δενρακια φουντωναν και στα πλαινα. Με το περας του χρονου αρχισα ενα ενα να τα χανω λογω χωρου!! Οι ριζες και τα ριζιδια ειχαν καταλαβει ολον σχεδον τον βυθο με αποτελεσμα να μεγαλωνουν τα ισχυροτερα μεσα απο τον ανταγωνισμο μεταξυ τους. Τα εβγαλα απο το 120αρι και τα τοποθετησα στο μπαλκονι σε μια γλαστρα -βαρελι οπου ειναι δεμενα περιμετρικα στο χειλος της γλαστρας γεματο με νερο και λιπανση και στον πατο φυλλοχωμα ετσι ωστε να μεγαλωνουν οι ριζες προς τα κατω και οχι πλαγια που ειναι και το δικο που ζητουμενο. Να ξερεις οτι θελουν υ-π-ο-μ-ο-ν-η. Ελπιζω να σε βοηθησα καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01375 seconds with 10 queries