Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 11-02-04, 12:06
NTABOS Ο χρήστης NTABOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2003
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Τα φυτά που έχω είναι καμμιά 10αριά, νομίζω ότι είναι αρκετά για το ενυδρείο μου. Οι λάμπες ίσως χρειάζονται αλλαγή γιατί τις έχω 10 μήνες.Για ένα διάστημα 6 μηνών είχα βάλει και μία 15w warmlight (3000 Κ).Αυτή άναβε μισή ώρα πιό νωρίς - συνέχιζε τη λειτουργία της μαζί με τις άλλες δύο και έσβηνε μισή ώρα μετά που σβήναν οι άλλες. Αυτή την περίοδο είχα αρκετή άλγη, όταν την έκλεισα τότε η άλγη εξαφανίστηκε. Λίπασμα σύμφωνα με τις οδηγίες και το όγκο μου πρέπει να βάζω αν θυμάμαι καλά γύρω στα 7ml εβδομαδιαία Εγώ βάζω γύρω στα 3ml florreal-ferreal. Υπόστρωμα έχω βάλει TYRROL, δεν έχω βάλει ποτέ όμως λίπασμα για τις ρίζες μέσα στο υπόστρωμα. CO2 έχω 2 μπουκάλες 1.5 lt DIY τις οποίες τις αλλάζω κάθε 10 ημέρες περίπου.Δεν αλλάζονται και οι 2 μαζί,έχουν μια διαφορά 4 ημερών. Όταν κλαδεύεω κάθε 10 ημέρες περίπου, ξαναφυτεύω τις κορυφές που είναι εντάξει. Έτσι όμως δημιουργείται μια εικόνα δάσους από κλαδιά, το οποίο δεν δείχνει και τόσο όμορφα.Έχω δει φωτο που τα φυτά (ίδιας οικογένειας) ξεπροβάλλουν από το έδαφος ομαδοποιημένα σε μορφή μπουκέτου.
Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις , θα δοκιμάσω να αλλάξω τις λάμπες κατ'αρχήν.
Πως μπορώ να βάλω εικόνα στο κείμενο;[/img]
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01397 seconds with 11 queries