Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 15-11-10, 01:13
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Λοιπον μετά απο 4 μέρες έχει διαφορά νομίζω , αυτο που κάνω είναι χορηγω κάθε μέρα οξυζενε 10 μλ στα σημεια που υπάρχει μαυρη αλγη και εχει αρχισει να κοκκινιζει ενω στην spot alge την διαλυει κατευθεια, μετα υπερδοσολογία seachem excel 10ml καθημερινά και τα λιπάσματα αναλογως τι θελουν πχ οταν το σιδηρο ειναι 0 χορηγώ 2ml και μετα απο 2 μερες παλι , απλα έχω παρατηρήσει οτι τα φυτά εχουν τρελη αναπτυξη δηλαδή κατι κλαδέματα απο polysperma νομίζω σε 5μερες αναπτυχθηκαν 30 εκατοστα ... Το μόνο που δεν βλέπω να αναιβένει ειναι τα νιτρικα !!!! Σήμερα έκανα μετρησεις μετα απο μία εβδομαδα αλλαγης και είδα οτι ειναι 0 παρόλο που χορηγώ και νιτρικά της seachem εβαλα 5 μλ αυτη την εβδομάδα ... Εκανα και τεστ αμμωνιας είναι παλι 0 και το no2 παλι 0 και αποφάσισα να το αφησω για άλλη μια εβδομάδα χωρίς αλλαγη για να δώ τα νιτρικά !!! Τοσο πόλυ αποροφάνε τα φυτά ? Μηπως γιαυτο εμφανίστηκε και η άλγη? Και κάτι αλλο σε κάτι προγραματακια της seachem λέει δοσολογία σιδηρο καθημερινα γυρω στα 4μλ και ανα 2 ημέρες φωσφορο δεν πάει πολυ ? Το θεμα ομως είναι οτι με τέτοιες δοσολογίες αρχησε να αυξάνετε το κόστος πολλα λιπάσματα .... και ετσι έχω αρχίσει να ΄ψαχνω για σκόνες υδατοδιαλυτες , εκέι θέλω την βοηθεια σας με τις αναλογιες.....και την προμήθεια ..
ΤΑ τεστ εγιναν με υγρά και με χαρτάκια...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01401 seconds with 11 queries