Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 11-11-10, 11:13
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ρε βραδυατικα θα κανετε την γυναικα μου να μου τα σουρει παλι...

Εχουμε και λεμε...

1)Pseudomugil furcata ph 7.3-8.2 ιδανικο λιγο κατω απο το 8,kh 13-18,c 23-25
Ζει μονο στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα

2)Pseudomugil gertrudae ph 7.5-8.3 ιδανικο κοντα στο 8,kh 15-20,c 23-25
Ζει σε μικροτερη κλιμακα στην Νοτια Νεα Γουινεα και σε τεραστιους πλυθησμους στην βορεια και βορειοδυτικη Αυστραλια.
Μερικα ειδη των "spotted blue-eye" που ζουν στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα ζουν σε πιο ουδετερα νερα με ph κοντα η και χαμηλοτερα απο 7.Βεβαια ειναι σχεδον αδυνατο να μαθετε στα Ελληνικα καταστημα απο που προερχοντε τα ψαρια σας.Επισης -πολυ σπανια- εχουν καταγραφει αιχμαλωσιες ψαριων στην Βορεια Αυστραλια σε υφαλμυρα νερα με αλατοτητα 1002-1005

3)Iriatherina werneri ph 5.8-6.7 ιδανικο 6.5,kh 4-8,c 25-28
Ζει στην Νοτια Νεα Γουινεα και στην ευρυτερη περιοχη του Cape York στην Αυστραλια.
Πολλοι στην Ελλαδα τα ειχαμε θεωρησει ως ιδανικα ψαρακια για νερο βρυσης,αυτο ομως δεν ισχυει,και στην Αυστραλια αλλα και στην Νεα Γουινεα ζουν σε νερα με χαμηλες σκληροτητες και ψηλες θερμοκρασιες.

4)Marosatherina ladigesi ph 6.7-7.5 ιδανικο ισο του 7,kh 6-12,c 26-28
Ζει στο Νοτιο Sulawesi της Ινδονησιας

5)Tateurdina ocellicauda ph 6.5.....-8.2 ιδανικο 7.5-7.8,kh 9-17,c 22-25
Ζει μονο στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα.
Η τοσο μεγαλη αποκλιση στο ph εχει να κανει διοτι τα εχουν πιασει και σε μικρα ρυακια και λιμνουλες με διαυγη νερα με ψηλες σκληροτητες (φυσικος βιοτοπος τους) αλλα και σε πλημμυρισμενα δαση οπου οι σκληροτητες λογω των σαπιων φυλλων και ξυλων ειναι εντυπωσιακα χαμηλες.Παντα ομως στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα.
Σ'ευχαριστω πολυ,το σιγουρο ειναι 2 ζευγη τατερντινες στο 100λιτρο(αν τις βρω γιατι εδω πανω δε τα ξερει κανεις,μηπως εχει?) και 10 furcata.Στο 54λιτρο αθερινες μου φενωνται καπως πνιγμενες λογω μικρου μηκους 60,ασε που εχω και red cherry που θελουν μικροτερη θερμοκρασια και ψιλοτερο ph.Πιστευω πως καλητερα 8 γερτουδες που ειναι και τα μικροτερα.
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries