Θέμα: γκαπυ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 08-11-10, 01:38
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Να σου ζήσουν αλλά η εμπειρία μου από τα γκάπυ λέει να τα βγάλεις από την γεννήστρα δεν είναι ο ιδανικός χώρος για τα μικρά, μπορεί την πρώτη γέννα να την φάνε όλη το ίδιο και λίγη από την δεύτερη αλλά κάποια θα επιζήσουν, άσε την φύση να λειτουργήσει μόνη της μετά από κάποιο καιρό τα μεγάλα θα συνηθίσουν στην παρουσία των μικρών και δεν θα τα ενοχλούν καθόλου, πίστεψέ με οι νέοι φοβούνται πάντα στην αρχή να μην έχουν απώλειες αλλά αυτές οι απώλειες θα είναι στην αρχή δεν θα είναι για πάντα, το δικό μου εξηντάρι έχει τώρα 300 μικρά από διάφορες γέννες και δεν προλαβαίνω να τα δίνω.
Στην αρχή όταν πρώτο ξεκίνησα τα προστάτευα και εγώ στην γεννήστρα, τα μεγάλωνα εκεί τόσο έως να μην μπορούν να τα φάνε τα μεγάλα, όταν τα ελευθέρωνα στο ενυδρείο τα μεγάλα νόμιζαν ότι τα έριχνα τροφή και έπεφτε κυνηγητό στο φουλ μόνο που δεν μπορούσαν να τα φάνε, αυτό που έκανα κατάλαβα ότι ήταν λάθος τρόπος γιατί τα μεγάλα δεν θα μάθαιναν στην παρουσία των μικρών ποτέ, έτσι τα άφησα να γεννάνε ελεύθερα χωρίς να με νοιάζει για τις απώλειες και έτσι η φύση λειτούργησε από μόνη της και τώρα έχω υπέρ πληθυσμό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01471 seconds with 11 queries