Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 04-11-10, 14:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frontosa23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται από το είδος και τον αριθμό των ψαριών που θα βάλεις... η δική μου γνώμη είναι ότι 30% μια φορά το μήνα είναι αρκετή... αλλά είπαμε εξαρτάται από τα παραπάνω.και όχι μόνο.Εξαρτάται απο την φίλτρανση και τον όγκο του βιολογικού υλικού, αν έχεις φυτά, τα λίτρα.....εγω σε ενα ενυδρείο με αφρικάνες Τανγανίκα (170 λίτρα - 8 ψάρια) κάνω μια φορά το μηνα το 1/3 και είμαι μια χαρά από τιμές...
καλύτερα να κάνεις μικρότερες ποσοτικά και συχνότερες αλλαγές.Ειδικά αφού έχεις ψάρια απο την Τανγκανίκα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frontosa23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι λάθος δηλαδή να αλλάζεις το νερό μια φορά το μήνα;εξαρτάται ποιος είπε ότι το να διαταράσσουμε κάθε τόσο την ισορροπία του ενυδρείου είναι σωστόκάνοντας αλλαγή νερού δεν διαταράσσουμε την ισορροπία αλλά προσπαθούμε να την επαναφέρουμε.Πάρε υπόψιν σου ότι πολλά πράγματα δεν τα μετράμε σε ένα οικιακό ενυδρείο(όπως διάφορα ιχνοστοιχεία που περιέχει το φρέσκο νερό)αλλά τα ψάρια και τα φυτά τα καταναλώνουν και πρέπει να τα αναπληρώνουμε.. Ειπα ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (αριθμό ψαριών, σύστημα φίλτρανσης, είδος ψαριων κτλ). Φυσικά όσο στρώνουμε το ενυδρείο όπως ανέφερε σωστά και ο φίλος Delta66 δεν αλλάζουμε νερό... πρωτα το στρώνουμε!
Σε γενικές γραμμές πάντως πιστεύω ότι είναι πιο ωφέλιμο για τα ψάρια να τηρούμε μια εβδομαδιαία ρουτίνα στην αλλαγή νερού.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries