Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #187  
Παλιά 03-11-10, 21:02
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων

1) Σε αντίθεση με ένα γυάλινο ή ακρυλικό, στο ξύλινο αν έχεις διαρροή, μέχρι να την εντοπίσεις και να το στεγνώσεις σου φούσκωσε το ξύλο και... 2) Επίσης, η διαρροή στα ξύλινα είναι ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟΤΕΡΗ γιατί όσο καλά στερεωμένα και να είναι τα ξύλα, το αδύναμο σημείο είναι στις ενώσεις. Εκεί, η όποια μικροκινητικότητα συχνά οδηγεί σε ρώγμωση του μονωτικού με τις ευνόητες συνέπειες.
3) Είναι κοινός τόπος πώς σε ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τις κατασκευές, όσο λιγότερη πολυπλοκότητα υπάρχει τόσο λιγότερος είναι και ο κίνδυνος αποτυχίας. Όταν έχεις ένα σύστημα που αποτελείται από ξύλα, πολυεστέρα, μονωτικό, βίδες, κόλλες, γυαλί, σιλικόνη, κα. η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά αυξάνει επικίνδυνα.
4) Στις βάρκες που προαναφέρθηκαν, αν παρουσιαστεί διαρροή (που παρουσιάζεται) τη βγάζεις, την καλαφατίζεις και την ξαναβάζεις στο νερό. Και είναι εξίσου "εύκολο" και να τη συντηρήσεις (που κι αυτό είναι απαραίτητο να γίνεται τακτικά). Το ίδιο ισχύει και για τις δεξαμενές νερού. Ένα ενυδρείο όμως 1000lt με εξοπλισμό, ψάρια, βιολογία φίλτρου, ντεκόρ, φυτά ίσως, για να ξεστηθεί και να ξαναστηθεί (ώστε να επισκευαστεί ή να συντηρηθεί) είναι ένα μεγάλο θέμα.
5) Στο internet θα βρεις πολλές ίσως ανάλογες κατασκευές, με αναλυτικές παρουσιάσεις, συμβουλές και εντυπωσιακές φωτογραφίες. Πόσες όμως από αυτές μας λένε πώς τα πήγε το project τους μετά από 1, 2, 3, ή 5 χρόνια;
1) αν και τα πλακε θαλασσης δεν φουσκωνουν εχεις ενα δικιο εδω.

2) εδω δεν εχει δικιο γιατι ιδικα στο δικο μου ενυδρειο ειναι σαν να εχω 3 δεξαμενες η μια μεσα στην αλλη... 1 το μονωτικο, 2 ο πολυεστερας και 3 τα ξυλα που ειναι βιδομενα...
αυτος ειναι και ο λογος που δεν το εκανα με μπετοφορμ... ( πιο οικονομικα θα μου εβγαινε ) φοβηθηκα τις ενωσεις ετσι απλα με λιγο σιλικονη και βιδες.

3) η πολυπλοκοτητα για εμενα δεν ειναι λογος για αποτυχια, και δεν βλεπω να εχω κατι πολυπλοκο, ειναι 2-3 δουλειες που εγιναν με την σειρα και η μια σιγουρευει την αλλη...

4) εδω εχεις δικιο αλλα το ιδιο ειναι ειτε εχεις ξυλινο, ειτε γυαλινο, ειτε σιδερενιο... δεν αλλαζει κατι στη διαδηκασια...

5) καλα αυτο αν πιασεις την πλειοψηφια γινετε παντου...
ποσα ενυδρεια βλεπεις γυαλινα κι εγω στο φορουμ κανουν παρουσιαση και μετα δεν τους ξαναβλεπεις να γραφουν, δεν σημενει πως εχουν διαρροη...

παντος τα ξυλινα ενυδρεια μονο στην ελλαδα τα φοβουνται, ενω στο εξωτερικο χρονια τωρα τα δουλευουν οσο και τα γυαλινα... και ιδικα σε μεγαλες δεξαμενες πιο πολυ...
γενικα το ξυλο αν δουλευτει σωστα εμενα μου δινει πιο ασφαλεια και μεγαλη διαφορα στο οικονομικο και σαν κατασκευη και στο ρευμα που χρειαζεται μετα...

χαιρομαι που μιλαμε και αλλαζουμε γνωμες, και καταλαβαινω οτι δεν εχεις κανενα λογο να μην μου παει καλα το ενυδρειο...
το σιγουρο παντος ειναι πως οσα χρονια και αν περασουν ειτε λειτουργει ειτε εχει διαρροη, θα το ξερετε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01787 seconds with 11 queries