Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #179  
Παλιά 01-11-10, 18:49
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω και χαιρομαι απο την αρχη να μου επισημενουν διαφορα πραγματα , γιατι κι εγω πρωτη φορα κανω τετοια κατασκευη...
απλα δεν την εκανα βιαστηκα και πιστευω οτι δεν εχω κανει τιποτα τρομερα λαθη...

για το φωτιστικο οπως λες, το εχω βαλει, δεν το ειδες???

To είδα μετά, έχεις δίκιο. Πάντως εγώ δεν θα επέλεγα LEDs αλλά κάποια λάμπα Τ8 / Τ5
τα συρραπτικα δεν θα εχουν την παραμικρη επαφη με υγρασια. τα καπακια απο μεσα εχουν περαστει με το ιδιο μονωτικο που εχει περαστει ολο το ενυδρειο 3 χερια.
Αρκεί να αντέξει η επίστωση σε βάθος χρόνου...
για ανεμηστηρες ετσι οπως ειναι τα καπακια μπαινουν πολυ ευκολα κοβοντας 2 γριλιες... απλα τωρα προσπαθω να τελειωσω για να βαλω νερο. τα ενεμηστηρακια εχω χρονο μεχρι το καλοκαιρι...
Σωστός
για την επιλογη ξυλου-πολυεστερα-μονωτικο θα ηθελα να μου πεις την αποψη σου και τους φοβους σου...
παντος την ιδεα την πηρα απο εδω
http://www.jonolavsakvarium.com/eng_...006/index.html

και την κατασκευη μου την εχω κανει πολυ πιο δυνατη και γερη απο οτι εκανε ο τυπος για λογους ασφαλειας..
.
Εγώ προσωπικά θα επέλεγα μία γυάλα (του εμπορίου ή DIY) την οποία θα εγκιβώτιζα σε ό,τι ξύλινο κουτί ήθελα. Εγκιβωτισμός ακριβείας, σαν χερι-γάντι. Έτσι ουσιαστικά θα είχα αυτό που έκανες κι εσύ, αλλά αντί για πολυεστέρα θα είχα την πολυδοκιμασμένη σε βάθος πολλών χρόνων λύση γυαλί-σιλικόνη. Το γυαλί Θανάση αν δεν το σπάσεις από ατύχημα, αντέχει για αιώνες στο νερό... Το δικό μου ενυδρείο (αυτό που έχω τώρα) είναι μια παρόμοια κατασκευή, με γυάλα του εμπορίου και μελαμίνη. Παρόλα αυτά, αν ήταν να επιλέξω οπωσδήποτε σκέτο ξύλο, αντί για πολυεστέρα θα το πέρναγα με μία εποξική ρητίνη.
για το τζαμι τι... ????
Δεν έχω φτιάξει ακόμα DIY ενυδρείο (γυάλα), αλλά νομίζω πως στην περίπτωσή σου πας σε 1-1,5mm τουλάχιστον. Το θέμα είναι πόσο θ' αντέξει στην πίεση του νερού (καμπύλωση) χωρίς κόντρες μόνο με την περιφερική συγκόλληση, και πόσο καλά θα κολλήσει η σιλικόνη στο μονωτικό υλικό (ως ισχύς συγκόλλησης, ως στεγανότητα και ως διάρκεια του δεσμού στο χρόνο)
σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις και ειναι δεκτες, αλλιως δεν θα εβαζα την παρουσιαση... μεσα απο την παρουσιαση διορθωνομαι κι εγω!!!
Καλή επιτυχία και χαιρετισμούς στον γείτονά σου και φίλο και συνάδελφό μου, τον Γιώργο τον Βακόνδιο (οδοντίατρος).
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01837 seconds with 10 queries