Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 31-10-10, 13:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!
επειδη σε λιγες μερες μετακομιζω το ενυδρειο (με 4 pseudotropheus zebra κιτρινα) στο νεο μου σπιτι , εχω πολυ αγχος για την μεταφορα κτλ αλλα και για το πως θα στηθει το ενυδρειο αυτη τη φορα.
το ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι οπως στη φωτογραφια,
θα γινουν οι εξης αλλαγες-
θα μπει αμμος θαλλασης σκουρα (πλημενη καλα)
θα φυγουν τα περισσοτερα φυτα
θα μπουν ακομα περισσοτερες πετρες
ισως αφησω το ενα ξυλο

αποριες τωρα
1. η αμμος δεν θα επιρρεαζει την λειτουργεια του φιλτρου?(αφου εχω δει οτι το φιλτρο στο κατω μερος εχει μια τρυπα και μισο εκατοστο κενο απο κατω γενικα)φρόντισε σ' εκείνο το σημείο να μην έχει τόσο ύψος η άμμος και θα είσαι οκ

2. η αμμος δινει στο νερο γενικη σκληροτητα 20+ αυτο ειναι οκ για τα ψαρακια μου?20 είναι εντάξει και θα πέσει λογικά και λίγο-με τι τεστ μετράς?

3. σκευτομαι να βαλω 2 λοφους απο πετρες και απο τις 2 πλευρες του ενυδρειου δηλαδη και απο την πλευρα του φιλτρου και να καλυψω και σχετικα το φιλτρο (οχι μπροστα απο την βασικη εισαγωγη νερου) , ειναι οκ αυτο?οκ

4. μπορειτε να μου προτεινετε ενα τροπο να βαλω τις πετρες , τον καλυτερο που πιστευετε?ξεκινώντας απο τις μεγάλες σαν βάση

5. να κολλησω τις πετρες?αν δεν 'κουμπώνουν" καλά,είναι πιο ασφαλές να τις κολλάς μεταξύ τους,ανά 2-3 για να μπορείς να τις μετακινείς στη συνέχεια

6. πρεπει να βαλω καποιο υποστρωμα απο φελιζολ πριν την αμμο και τις πετρες? γιατι κατι τετοιο ειδα σε φωτογραφιες, αν ναι , αυτο δηλαδη μενει μονιμα μεσα στο ενυδρειο ? :S ειναι απαραιτητο?και που θα το βρω και πως θα το ζητησω?συνήθως κάτω απο την άμμο βάζουμε φελιζόλ μπλε (Dow)-το βρίσκεις εύκολα σε μάντρα οικοδομικών υλικών,leroy κλπ.Κάποιοι το κολλάνε στο τζάμι της βάσης και το αφήνουν μόνιμα.

7. τι αλλο εχετε να προτεινετε?(για να το φτιαξω σωστο απο την αρχη αυτη τη φορα)να αφήσεις τα φυτά και να βγάλεις τα ξύλα αν θέλεις.Πέτρες θα έλεγα όχι τόσο ανοιχτόχρωμες

το ενυδρειο :
Καλή επιτυχία.Είσαι σε καλό δρόμο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02559 seconds with 11 queries