Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 19-10-10, 14:21
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπααα.
Physa και Gyraulus acronicus παντως, ζουν σε 100% ΑΟ, ανετα και αναπαραγονται κανονικα οσο υπαρχει περισσευμα τροφης.

Τα helena μονο μπορουν να τα περιορισουν αλλα αν τελικα μεινουν λιγοι λαθρεπιβατες τοτε να μπορει να την πεσουν στα μικρα applesnail.
Πρεπει να περιορισει δλδ μετα την "εκκαθαριση" τον αριθμο των helena.

Κανονικα με τα applesnails Ομως επρεπε να εχει μειωθει ο αριθμος των λαθρεπιβατων παρα πολυ.
Υποτιθεται οτι δεν μενει περισσευμα τροφης με τα applesnail. (τουλαχιστον ετσι παρατηρησα σε δικα μου ενυδρεια)
Κατι παει στραβα.
Ταιζεις παρα πολυ?
Πράγματι ταΐζω αρκετά...αλλά είναι και πολλά τα ζωντανά μου μέσα στο ενυδρείο.
Mάλλον πρέπει να καταλήξω στα helena.Το θέμα είναι μόνο τα aplle,αλλιώς θα τα είχα βάλει ήδη.Τα aplle τώρα είναι στο μέγεθος του euro.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπου σε έχασα!!! Πετάς 500 σαλιγκάρια την ημέρα??? Πως τα μαζεύεις??

Εμένα μου πηρε 2 εβδομάδες (και 1-2 αγγούρια ) για να βγάλω τα 200!!!
Πάρε μια χτένα με αραιά δόντια (για σγουρά μαλλιά),την κόβεις στη μέση(10cm) και την προσαρμόζεις σε ένα κοντάρι(ανάλογα με το βάθος του ενυδρείου)...και απλά χτενίζεις τον βυθό.Η άμμος περνάει από τα δόντια ενώ τα σαλιγκάρια όχι και έτσι τα συγκεντρώνεις σε ένα σημείο.Μαζεύεις με την απόχη,σαλιγκάρια και άμμο και μετά κοσκινίζεις.Η άμμος βγαίνει από τις τρύπες της απόχης ενώ τα σαλιγκάρια μένουν και εσύ ''μένεις παγωτό'' βλέποντας πόσα είναι(ειδικά τα μικρά).
Δεν κάνω πλάκα είναι πολύ αποτελεσματική μέθοδος και δεν έχει καμιά σχεση με αγγούρια και καρότα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαραμάδας : 19-10-10 στις 14:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01661 seconds with 11 queries