Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 11-01-04, 07:55
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos
O calculator του chuck δεν κάνει τίποτα άλλο από το να υπολογίζει ppm της καθαρής ουσίας. Δεν προσέφερε καμία καινοτομία. Έχω το ίδιο calculator με δικές μου προσθήκες στην Java script για υπολογισμό Fe στο γλουκονικό και Ca, Νo3 στο Ca(No3)2.
Γράφεις κάτι τέτοιο δημόσια και δεν δινεις κάποιο λινκ;

Παράθεση:
Και όμως ακόμα πολλά σε σχέση με της ποσότητες λίπανσης είναι αδιευκρίνiστα, με το Κ για παράδειγμα έχουν φαγωθεί σε σχέση με το αν μπλοκάρει το Ca και αν o Barr έχει δίκιο που μιλάει για 20 ppm Κ στο νερό at any moment.
.....
Ο Tom Barr τελευταία πολλά έχει γράψει, πολλοί ειναι και αυτοί που αμφησβιτούν τις θεωρίες του, στην πράξη θα φανεί αν έχει δίκιο ή όχι.

Για την αρχική συνταγή του pmdd έγραψα ποιό πάνω για 'ξεκίνημα'.
Το plantex φαντάζομαι το χρισιμοποίησαν γιατί αυτό υπήρχε σε αφθονία στα καναδέζικα μαγαζιά.


Παράθεση:
Είναι γεγονός ότι περιέχει τα πιο πολλά ιχνοστοιχεία άλλα επίσης είναι γεγονός ότι πουθενά δεν αναφέρεται πιστοποιημένη χρησιμότητα όλων αυτών των επιπρόσθετων Micros στην ανάπτυξη των φυτών. Kαι μην νομίζεται ότι έχουν τίποτα φοβερά εργαστήρια και κάνουν τίποτα φοβερές έρευνες και αυτοί ψάχνονται (Seachem).
Όσο για το φθηνότερο σίγουρα δεν είναι.
Αν το δώ καθαρά οικονομικά, το να αγοράσω ένα μπουκαλάκι 250ml με $5 και μου κρατάει πανω απο 6 μήνες, το οποίο είναι αναγνωρισμένο (ας μην πω το καλύτερο) δεν χρειάζεται να το συζητάμαι...

Ν και Κ πάντα με σκόνες ΚΝΟ3 και K2SO4, για P το flourish phosphorous θα μου κρατήσει χρόνια.

Και βεβαίως θα ξαναδοκιμάσω το plantex! (τώρα με RO water) και με συνδιασμό calcium carbonate, epsom salt (Mg) και ότι άλλο χρειαστεί!

Μπορεις να έχεις λίγα φυτά αργής ανάπτυξης, χαμιλό/μέτριο φωτισμό και να μην ασχολείσαι καθόλου με λιπάσματα... ή να ρίχνεις και λίγο απο αυτά που έχουν τα μαγαζιά που συνήθως έχουν λίγο Κ και ίχνη Fe.


Δυστυχώς όταν ήμουνα γυμνάσιο/λύκειο η χημεία ήταν απο τα ποιό μισητά μου μαθήματα
(μετα την ορθογραφία)



Μια που ξεκινήσαμε το θέμα με τα root tabs γνωρίζει κανεις τίποτα για DIY pellets όπως αυτό;
http://www.plantguild.com/spot_fertilizing.asp
Να δώσω τα $40 που ζητάει ή γίνεται εύκολα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01941 seconds with 11 queries