Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 10-01-04, 07:23
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos
Χμμμ ακόμα το ψάχνουν το θέμα των λιπασμάτων σε μερικές λεπτομέρειες.
Και θα συνεχίσουν να το ψάχνουν για πάντα. Αυτό δεν θα σταματίσει ποτέ! Ηταν να μη γίνει η αρχή με τους Sears & Conlin με την περίφημη συνταγή τους PMDD.
Όλοι τους όμως σήμερα έχουν σαν οδηγό τον calculator του Chuck http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_p...osage_calc.htm

Παράθεση:
Οσο για τα λιπάσματα της seachem αν έχετε φράγκα πάρτε τα (όλα όμως) ......
Στο "ολα όμως" υπάρχει και άλλη άποψη......
Αν έχεις πολλά διαθέσιμα χρήματα είναι βεβαια σωστό, αν και πανάκριβο.
Μπορεις να χρησημοποιήσεις μόνο τον συδιασμό flourish και flourish iron για τα ιχνοστειχία και μόνον, σε συνδιασμό με χημικά και με την δοσολογία του Chuck.
Το flourish (σκέτο) είναι μέχρι στιγμής απο τα ποιό πλήρες και συμπικνομένα ιχνοστειχία απο όλα τα γνωστά υγρά της αγοράς, τελικά είναι το φθηνότερο.

Εχω δοκιμάσει το γνωστό plantex-csm, αυτο που έχει η συνταγή pmdd, με 7% fe χηλικό, το δοκίμασα για 2 μήνες στο ένα μου ενυδρίο, το άλλαξα μετά με τα flourish + flourish fe, η διαφορά μεγάλη. Λιγότερη σποτ άλγη, περισσότερη ανόπτυξη. Εχω plantex ενα σακουλάκι 0.5 kg .....

Η διαφορά με το gluconate Fe που έχει το flourish σε σχέση με το edta που έχουν τα άλλα, είναι ότι με αυτο πρέπει να το δίνεις λιγο-λιγο καθημερινά γιατί αποροφιέται αμέσως.

Αν όμως μπορεις να βρεις γλουκονικό fe σε καθαρή μορφή, δεν το συζητάμε, για ποιό λόγο να τα ακουμπάς στην seachem;

Καλό είναι προϊόντα όπως το power 4, γλυκονικό fe κλπ, απο αυτά που υπάρχουν στην Ελλάδα και έχουν δοκιμαστεί σε ενυδρείο χωρίς απώλιες, να αναφέρωνται εδώ. Εχεται ρωτήσει την εταιρία ότι είναι ασφαλές για τα ψαράκια;

υγ: Ο τίτλος του θέματος μάλλον ξέφυγε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 10 queries