Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 15-10-10, 08:48
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο!!! Πρωτη προσπαθεια πολυ καλη.

Παρατηρησεις επι του συνολου του θεματος:

1. Λαθακι ως προς τη βιοτοπικοτητα της vallisneria gigantea ή αλλιως americana που μονο αμερικανα δεν ειναι αφου υπαρχει παντου εκτος απο την αμερικη. Στη θεση του μπορεις να παιξεις με sagittaria subulata.
Παιξε και με κανενα φυτο επιφανειας ακομα, αν δεν πιασει η Pistia. Χρειαζεσαι σκια.
Να πω την αληθεια δεν το ηξερα , αλλα ουτοσι αλλως δεν εχω και πολλες επιλογες σε θεμα φυτων εδω κατω !!! Ποιο αλλο φυτο επιφανειας πρωτεινεις ;;;


2. Λαθος η εισαγωγη ολων μαζι των ψαριων.....θα εβαζα τα κορυ για να εχει ωριμασει καπως και ο βυθος.
Βεβαια δεν ξερω ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο, αν εχει στρωσει το φιλτρο και τι τιμες εχει το νερο απο NO2 NO3.
Για της τελευταιες τιμες ουτε εγω ξερω Το φιλτρο τρεχει συνολικα 8 μηνες , το πηρα μεταχειρισμενο, και ετρεχε και σε μενα κανα μηνα μεχρι να παρω το ενυδρειο , σε στρωμενο ενυδρειο .
.....

3. Απεφυγε μεγαλους ογκους ξυλων πανω στο βυθο με μειωμενη κυκλοφορια νερου. Απο κατω θα δημιουργηθουν αναεροβιες περιοχες και κινδυνος για παραγωγη υδροθειου.
Προτεινω τα χοντρα μερη των ξυλων να βρισκονται ψηλα και να κρεμονται μεσα στο ενυδρειο τα ψιλα κλαδια φτανωντας ιδανικα οι ακρες τους μεχρι το βυθο, σαν προσομοιωση των ακρων των ριζων των δεντρων που ερχονται απο την οχθη και εισχωρουν στο ποταμι.
Μαλλον θα χρειαστουν δεσιμο για να επιτευχθει αυτο.
Καταλαβα πως το εννοεις , αλλα δεν πιστευω να φτανουν μεχρι τον βυθο , θα το προσπαθησω αργοτερα γιατι χθες με την αλλαγη στρεσαριστικαν καπως και αμα βαλω και τα χερια μου μεσα θα μου παιζουν μπατσους στα τελευταια !!!


4. Η φιλτρανση σου ειναι πολυ καλη και αν κανεις και συστηματικα τις αλλαγες σου, μη βγαλεις κανενα σκαλαρι (τουλαχιστον τωρα). Αντιθετα εγω θα προσθετα 5-10 ακομα κορυ.
Δεν εφταναν τα λεφτα (15) ηθελα

Τα ραμ αν δεν βγουν ζευγαρι, δεν ειναι δυσκολο να τα χωρισεις και να βγαλεις οποιο θελεις, αφου συνηθως ειναι πειναλές και μολις πλησιαζεις το τζαμι ερχονται για μασα.
Ακομα οχι .. αν και απο την δευτερη μερα βγηκαν απο την κρυψωνα τους
Τωρα που ειναι μικρα ολα τα ψαρια και ο χωρος ειναι απλετος και η φιλτρανση περισσευει, θα μπορουσες να βαλεις μια ομαδα 5-6 ραμ για να πετυχεις σιγουρα ζευγος και οταν ξεχωρισει να βγαλεις τα υπολοιπα.
Κοιτα και για κανενα ζευγαρι ancistrus.
Το σηκωνει;;;;
Εγω θα εβαζα κι αλλο ενα (διαφορετικο απο ραμ) ζευγαρι νανοκιχλιδας.
Cacatuides ???????????????????????

5. BLACKWATER ΤΟΠΙΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ
Αν δεν θελεις/βαριεσαι να παιξεις με τυρφη ή ξερα φυλλα, δοκιμασε αυτο. Ενα καπακι φτανει για να κανει μαυρο ολο το νερο σου.
Eχω 5 λιτρα τυρφη αλλα δεν ξερω δοσολογια ,σκεφτομαι αν βαλω να την βαλω στο εξωτερικο το μικρο....παλι δεν θα δωσει χρωματακι ;
Κατα τα αλλα .... ωραια θα ανεβασω το ποσοστο ,αλλα θα κανω τις αλλαγες Κυριακες !!!!
Χθες για 40 λιτρα στο 240αρι και για 90 στο 450αρι μου πηρε 3 ωρες πανω κατω ..
ΟΚ ...σας ευχαριστω ολους !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01825 seconds with 11 queries