Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 30-09-10, 07:14
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Να σας πω τη δικιά μου εμπειρία με τα Κριπενσις.

Το ενυδρείο μου ηταν ειναι και θα ειναι αρκετά φυτεμένο (ζούγκλα) τα λίτρα του αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι 350 ίσως και περισσότερο δεν με απασχολούν πλέον, ψάρια διαφορα είδη τέτρα, κλοουν, κορρυς.... ήθελα και ενα ζευγάρι κριπενσις.... ναι το αποχτησα και εκεινο το άτιμο αρχισε να γεννοβολάει..... πρωτη γεννα όλα σχεδόν τα μικρά μεγαλωσαν και παει λεγοντας δευτερη τριτη γεννα ... τα πρωτα μεγαλωσαν και ξεκίνησαν να γεννοβολάνε..... γεμισε το ενυδρείο σε σημείο που δεν ήξερα πια τι να κανω...... αρχιζω να βγάζω με το συστημα της μπουκαλλας....
πρώτη παρτίδα εδωσα 75 ............
δευτερη παρτίδα εδωσα γύρω στα 50
ειχαν ξεμίνει καποια μικρά που δεν καταφερα να τα πιάσωωωωωωωωω
σε λιγες εβδομάδες ξεπετάχτηκαν μεγάλωσαν και αρχισαν παλι να γεννάνεεεεεεεεεε
ουφφφφφφφφ παλι τα ίδιαααααααα
ξανά η μπουκάλλα στο πρωσκήνιο........... παλι να φεύγουν αρκετά αλλά τι τύχη είχαν ξεμίνει δυο πολύ μικράααααααααα
τελικά το ένα ητανε αρσενικό και το άλλο θυληκό αλλά μικρόοοοοοοοο και ο αρσενικός το σκοτωσε και τώρα είναι μονος και έρημος μεσα στο ενυδρείο μαζί με τα υπόλοιπα.........
Η χαρα και τα αισθήματα που σου δίνουν οταν τα βλέπεις να αναπαράγονται ειναι το κάτι άλλο.
Δεν μπορώ να πω ότι δεν τα θυμάμαι ή οτι ξέχασα τις χαρές που έκανα όταν εβλεπα το τσουρμο να βγαίνει για φαγητό....
Ομως στο τέλος το ενυδρείο είχε τόση υπερφόρτωση που δεν μπορούσε να αντέξει άλλο επρεπε κάτι άμεσα να γίνει........... οπως και εγινε.....

Αυτά απο μένα
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01810 seconds with 11 queries