Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 28-09-10, 10:48
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GioM Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Μαζί σου διαφωνούν και ο κτηνίατρος μου και ο κτηνίατρος των ιδιοκτητών του θηλυκού (45-50 μέρες).

2) Οι γονείς έχουν και οι 2 pedigree διαθέσιμα σε όποιον θέλει να τα ελέγξει.

3) Στο πρόβλημα με τα αδέσποτα έχουν συμβάλλει σημαντικά άνθρωποι με τέτοιες αντιλήψεις περί καθαρότητας των σκύλων (ράτσας). Πολλές φορές οι διασταυρώσεις έχουν χαρίσματα που σπάνια συναντάς.

4) Πολύ καλή η ιδέα σου για υπεύθυνη δήλωση, αλλά επειδή νομική ισχή ουσιαστική δεν έχει... μήπως να τα χαρίζω με συμβολαιογράφο;

Δεν χαλάς την αγγελία. Απλώς μου φαίνεται αστείο όλο το θέμα που άνοιξες. Παρ' όλα αυτά έχεις δικαίωμα να έχεις όποια γνώμη θέλεις. Αλλά μην το ξεφτιλίζεις μέσα στην αγγελία. Μην καταλήξει να είναι κουβέντα για τις διαφωνίες σου. Καλές είναι αλλά εκτός θέματος.

1.Κακως ερωταται ο κτηνιατρος για το ποτε πρεπει τα κουταβια να φευγουν απο την τοκετομαδα... Εαν υπαρχει η δυνατοτητα να μενουν μαζι περισσοτερο εκμεταλλευτειτε το! Η παραμονη τους θα ειναι ενα μεγαλο συν αργοτερα στη συμπεριφορα τους με αλλα ζωα. Οι "διορθωσεις" της σκυλας και η ιεραρχια αναμεσα στα κουταβια, μαθαινουν στο ζωο αργοτερα τα ορια του και να μη τα ξεπερναει
Στην τελικη και 20 ημερων να τα εδινες, παλι μια χαρα θα επιβιωναν. Δεν τιθεται θεμα υγειας.

2.Χαιρομαι πολυ που το ακουω αυτο. Δηλώσατε τη γέννα στον ΚΟΕ? Ετσι τα σκυλακια αυτα εαν ειναι μορφολογικα κοντα στο προτυπο και εχουν κ το χαρακτηρα που αντιπροσωπευει τηφυλη θα μπορουσαν να παρουσιαστουν σε καποιες εκθεσεις και να κριθουν αξια αναπαραγωγης ή οχι. Επίσης, σε ένα ενδεχόμενο προβλημα υγείας ο ιδιοκτήτης θα μπορεί να ανατρέξει σε προγόνους, να μάθει αν το εμφάνισαν, αν θεραπεύτηκε κλπ.

3. Δε θα ήθελα να το σχολιάσω... δεν ανέφερα ποτε οτι τα καθαρόαιμα είναι καλύτερα απο τα ημίαιμα! Είναι αστειο!Δυστυχώς όμως οι δρόμοι έχουν γεμίσει "καθαρόαιμα" από ανέυθυνους ιδιοκτήτες. Ευτυχως, άνθρωποι σαν εμένα στειρώνουν τα αδέσποτα στους δρόμους για να αποφέυγεται ο υπερπληθυσμός ενώ την ίδια στιγμή κάποιος ζευγαρώνει το πανεμορφο, χαριτωμένο καθαροαιμο του μέ ένα άλλο γιατι έπρεπε να γίνει μάνα η σκύλα του. Χαρίζει τα κουτάβια σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοι και ... τη συνέχεια την ξέρετε. Την ίδια στιγμή στο καταφύγιο υπάρχουν δεκάδες πανέμορφα και πανέξυπνα κουτάβια στα αζήτητα που όπως δε τα παίρνουν για δεσμέυονται με Φορμα Υιοθεσίας

4. Δε σου μίλησα ειρωνικά ΄

Αστειο δεν ειναι το θεμα... θλιβερό είναι που στο 2010 και με τόσο τεράστιο πρόβλημα αδέσποτων και σκοτωμένων ζώων στην Ελλάδα, κάποιοι αρνιούνται να μη ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους

ΥΓ Το ενα μου σκυλί δεν είναι καθαροαιμο το πήρα απο καταφύγιο αφού ειχε αλλάξει 3 σπίτια Ειναι πολυ καλυτερο απο πολλά καθαροαιμα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
@Delta66

Οσο για την αναπαραγωγη του σκυλου μου , ειπα ξεκαθαρα , θελω ενα κουταβι του οταν θα αρχισει να γερναει ~5 χρονων , ωστε και να το μαθει αυτος , και να εχω ενα "κομματι του" . Ο Λακης , ειναι 1.5 χρονων και ηδη του χρωσταω πολλα ! Φανταστητε να φτασει 5 χρονων....
Γιατι θέλεις κουτάβι του? Πιστεύεις οτι θα έιναι ίδιο με το σκυλο σου? Και τα άλλα κουτάβια της γέννας?

5 χρονών ο σκυλος σου οχι απλα δε γερνάει αλλα είναι στο pick της ζωης του και μορφολογικά και απο θεμα χαρακτήρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amalia : 28-09-10 στις 10:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01917 seconds with 11 queries