Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-09-10, 00:40
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Έχω σκεφτεί και εγώ αρκετά το συγκεκριμένο θέμα,ως αρχάριος με τα ενυδρεία Malawi και έχω καταλήξει σε μερικά συμπεράσματα.Πιστεύω πως το overstocking είναι μια λύση που πράγματι πραγματοποιεί αυτό που υπόσχεται:μοιράζει την επιθετικότητα και μειώνει τα θύματα.Αλλά τίποτε περισσότερο.Η άλλη μέθοδος είναι η έλλειψη κρυψώνων.Και εκεί το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μην έχουμε θύματα από εδαφικές συμπεριφορές (συνήθως).Ο σκοπός είναι κοινός:να έχουμε περισσότερα ψαράκια σε ένα ενυδρείο και να μην έχουμε ένα νταμάρι με 5 ψάρια και λίγο νερό μέσα σε ένα σαλόνι.Λογικότατο.Όμως,το επιθυμητό αποτέλεσμα έρχεται γιατί εξομαλύνουμε το χαρακτήρα του κάθε είδους.Οπότε,η επιλογή είναι θέμα υποκειμενικό.Από τη μία έχουμε πολλά ψάρια-αφύσικες συμπεριφορές και από την άλλη λιγότερα ψάρια-πιο φυσικές/ενδιαφέρουσες συμπεριφορές.Για να πετύχουμε,φυσικά,το πρώτο είναι αυτονόητο πως η ρουτίνα του ενυδρείου δεν πρέπει να παραμεληθεί ούτε στο ελάχιστο και πως ο χομπίστας έχει κάποια εμπειρία για να αποφύγει αποτυχίες.Για να πετύχουμε το δεύτερο σε αυτά τα ψάρια θέλουμε απλά ένα πραγματικά μεγάλο ενυδρείο με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.Όλα αυτά από την οπτική γωνία ενός αρχάριου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01307 seconds with 11 queries