Θέμα: ΡΙΤΙΝΕΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 04-12-03, 14:33
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Για τη διαφορά ανάμεσα στις ρητίνες single bed και double bed τα εξηγεί πολύ καλά ο polleni
Παράθεση:
Υπάρχουνε οι απλές και οι mixed bed (μεικτού υποστρώματος).

Οι απλές κατακρατούν όλα τα θετικά ιόντα (Ca++, Mg++, Fe++, Fe+++, Cu++ κ.λ.π.) και τα ανταλλάσουνε με ιόντα Να+ ενώ τα αρνητικά (F-, CO3-- PO4--- κ.λ.π.) με ιόντα Cl-. Για παράδειγμα, περνάει ένα ιόν ασβεστίου, η στήλη το κρατάει και απελευθερώνει 2 ιόντα Να+ (το ασβέστιο είναι δισθενές).

Το χλωριούχο νάτριο ΔΕΝ ανεβάζει την σκληρότητα αλλά και ΔΕΝ αυξάνει την ρυθμιστική χωρητικότητα του νερού μας. Απλά υπάρχει.. (αντε να πούμε ότι προφυλάσσει και κάπως από το ICK σε μεγάλες ποσότητες, είναι δε παντελώς άχρηστο για τα φυτά).

Η μεικτού υποστρώματος, αφού γίνει η πρώτη ανταλλαγή, κάνει και ΔΕΥΤΕΡΗ ανταλλαγή. Κρατάει όλα τα Na+ και τα ανταλλάσει με Η+ και όλα τα Cl- και τα ανταλλάσει με ΟΗ- κοινώς δίνει απλό νερό.

Η απλού υποστρώματος είναι ό,τι πρέπει για την βρύση αλλά δεν κάνει για το ενυδρείο μας.
Για την τύρφη είμαι σίγουροςότι ρίχνει και το GH, απλά αν έχεις πολύ σκληρό νερό θα χρειάζεται πολύ συχνά αλλαγή.
Εγω χρησιμοποιούσα τύρφη της Aqua Vital με πολύ καλά αποτελέσματα στο νερό της Θεσσαλονίκης με GH:22
Το νερό από τις ρητίνες πρέπει να το μαζεύεις σε ξεχωριστό δοχείο και να κάνεις αλλαγή νερού αναμυγνύοντας το με νερό της βρύσης για να πετύχεις επιθυμητή σκληρότητα γιατί θα σου δίνουν νερό με GH και KH μηδέν.Γίνονται αναγόμωση απο αυτούς που τις πουλάνε με μικρό κόστος. Οι απόψεις είναι διιστάμενες κατά πόσο είναι καλύτερες οι ρητίνες double bed ή η R.O. Κάπου έγινε πιο παλιά μια συζήτηση με αυτό το θέμα. Εγώ πάντως προτίμησα R.O. και δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Στη Θεσσαλονίκη ξέρω ένα μαγαζί που πουλά ρητίνες, νομίζω 180 Ευρώ για ρητίνες που θα σου δώσουν απιονισμένο νερό περίπου 500 λίτρα και η αναγόμωση γύρω στα 15 Ευρώ.
Σόνια Ελπίζω να σε κάλυψα με αυτά. Για ό,τι άλλο θέλεις ρώτα γιατί το έψαξα αρκετά πριν επιλέξω ανάμεσα σε ρητίνες ή R.O.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01503 seconds with 11 queries