Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 18-09-10, 20:45
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Διαβάζοντας την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, ένιωσα την ανάγκη να πω τα παρακάτω:

1) είναι πολύ υγειές που κατά περιόδους, το φόρουμ - και ειδικά αυτοί που το "κρατάνε" ζωντανό όπως οι συντονιστές και τα ιδιαίτερα ενεργά μέλη, επιδίδονται σε τέτοιους είδος soul-searching...

2) Ορισμένες φορές η αυστηρότητα (μιλάω για αυστηρότητα, όχι αγένεια) μπορεί να αποθαρρύνει, αλλά άλλες φορές σε κάνει να αναρωτηθείς κατά πόσο πραγματικά θέλεις να εντρυφήσεις στο αντικείμενο, και ίσως και να γλύτωσε ορισμένους από περιπλανήσεις για τις οποίες δεν είχαν το απαραίτητο "τσαγανό" (το λέω γιατί μου έχει συμβεί να είμαι και από τις 2 πλευρές ενίοτε).

3) οι λόγοι για τους οποίους κάποιος απαντά απότομα η αποπαίρνει έναν αρχάριο είναι πολλοί. Τελικά μια από τις λειτουργίες του φόρουμ είναι να εκπαιδεύει το χομπίστα, και δεν είναι εύκολο ούτε λογικό να περεμένει κανείς ότι όλα τα μέλη θα είναι το ίδιο καλοί "εκπαιδευτικοί". Σημασία έχει ο μέσος όρος, ή η περιρρέουσα ατμόσφαιρα, ή όπως αλλιώς θέλουμε να το πούμε, που στο GAB νομίζω έιναι πολύ καλή. Απ'τη στιγμή που υπάρχει "κρισιμη μάζα", αυτό μπορεί να διατηρηθεί και να βελτιώνεται.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01647 seconds with 11 queries