Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 18-09-10, 11:28
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Θέλω να πω και εγώ κάτι που μπορεί να μην έχει ειπωθεί ακριβώς έτσι.Ξεχνάμε νομίζω πως οι συμβουλές που πρέπει να δίνονται σε έναν αρχάριο πρέπει να εξυπηρετούν προτίστως την άνετη διαβίωση των ζωντανών που έχει χωρίς αυτά να ταλαιπωρηθούν.Τα λίτρα και τα μήκη και τα λοιπά που προτείνονται σε όλο το διαδίκτυο νομίζω πως αποσκοπούν σε αυτό ακριβώς.Τα προτεινόμενα,δηλαδή,λίτρα σε όλες αυτές τις πηγές μάλλον αφορούν την ασφαλή διαβίωση των ψαριών χωρίς να υπάρχει κίνδυνος θανάτων.Από εκεί και πέρα,το πόσο θέλει κάποιος να προχωρήσει θέλοντας να δει περισσότερες συμπεριφορές και πολλά άλλα είναι δική του επιλογή.Και με δική του απόφαση θα αυξήσει ίσως και τα λίτρα και τα μήκη και όλα.Αλλά,δεν έχουμε κανένα λόγο να τον πιέζουμε με απόλυτες προτάσεις που να τον απογοητεύουν και τελικά,δεν έχει τη δυνατότητα να πραγματοποιήσει.Αν θέλουμε εμείς να διατηρούμε τα ψάρια μας σε πολλά λίτρα είναι δικαίωμά μας.Δεν μπορούμε αυτό να το προτείνουμε σαν μόνη ασφαλή λύση,αυτό είναι βέβαιο.Και για να το πούμε πιο απλά:κάποιοι θα διατηρούν 500 καρδινάλιους σε 15000 λίτρα και θα έρθουν να μας πουν πως δεν τα διατηρούμε σωστά.Τί θα απαντήσει αυτός που τα διατηρεί τα καημένα τα ψαράκια σε 500 λίτρα που εμείς θεωρούμε μεγάλο ενυδρείο?Και τι θα μας έλεγε η φύση για το ενυδρείο της με τίτλο Αμαζόνιος?Θα έλεγε: <<Πάτε καλά?500 καρδινάλιοι σε 15000 λίτρα?Αυτό είναι κοπαδόψαρο,δεν μπάινουν τόσα λίγα>>.Τί θα απαντούσαμε?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01462 seconds with 11 queries