Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 18-09-10, 00:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

drbig δεν απαντω ακριβως σε ερωτησεις στις οποιες θελεις απαντηση, αλλά γενικα - αν εχεις καποια συγκεκριμενη πες το μου γιατι με τις μετακομισεις των μηνυματων εχασα λιγο την μπαλα (λειπω και μερες) και δεν ειμαι σιγουρος οτι θα πω και την δικη μου γνωμη σε ολα.

Το θεμα ειναι τι προτεινουμε στους αρχαριους, και απο κει πρεπει να ξεκιναμε, και δεν ειναι μονο τα λιτρα η το μηκος, αλλα και οι παραμετροι νερου και οι συμβατοτητες κι ενα καρο άλλα πραγματα. Ζητουμενο ειναι αφ ενος να μην απογοητευθει ο αρχαριος (αρρωστιες, θανατοι) και τα παρατησει (υπαρχουν χιλιαδες παροπλισμενα ενυδρεια λογω κακης αρχης), και αφ ετερου να "κεντριστει" απο ενα καλο αποτελεσμα (που μπορει να ειναι μια αναπαραγωγη, μια παρατηρηση αξιοπροσεκτων συμπεριφορων) για να προχωρησει πιο περα. Γιαυτο παντα θα προτεινονται γκαπυ (η άλλα ζωοτοκα), η ζευγαρι κριμπς σε 60 λιτρα (ειναι πολυ πιο ασφαλες απο αλλους συνδυασμους) η άλλα τετοια σχηματα που "συγχωρουν" λιγο περισσοτερο εναν αρχαριο προσφεροντας του συγχρονως και ενα ενδιαφερον με τις αναπαραγωγες τους. Μιλαμε παντα για ενα "ενυδρειακο" ενδιαφερον, κι οχι ενδιαφερον του στυλ μ αρεσει το κοκκινακι με το κιτρινακι στο σαλονι γιατι παει με την μπερζερα.

Δεν ειναι κακο απο την αρχη να βαζουμε τον αρχαριο σε εναν πιο σωστο δρομο, κανοντας τον να καταλαβει οτι θα εχει περισσοτερες ωρες ευχαριστησης και παρατηρησης αν εχει τα καταλληλα ειδη στο καταλληλο περιβαλλον.
Ο τροπος που το κανουμε μερικες φορες ειναι πιστευω το προβλημα, κι εκει πρεπει να δουλεψουμε ολοι μας.
Μιλαω παντα για αρχαριους, επαναλαμβανω.

ΥΓ - haris samos, σου απαγορευω να ΜΗΝ ξαναγραψεις!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries