Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 17-09-10, 12:18
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

πολυ ομορφο θεμα
οταν ενας νεος χομπιστας μπενει σε ενα φορουμ και δε ξερει τιποτα και του εχει κολλισει σονη και καλα να βαλει καποιο ψαρι μεσα σε ενα 100 λιτρο ενυδρειο αμα βγω και του πω απο την εμπειρια μου 2 πραγματα τον διωχνω απο το χομπι ???

δε παμε καλα εχετε ξεφυγει τελαιυταια οι θεσσαλονικιωτες πολυ παρεξυγιαριδες εχετε γινει

μπορει οποιος διποτε να φιλοξενισει οποιο ψαρι θελει αρκη να δει λιγο τις αναγκες του
αυτες οι αναγκες ειναι σωστο νερο - σωστα λιτρα - σωστη φιλτρανση - σωστη θερμοκρασια και σωστη τροφη

τα κοπαδοψαρα θελουν κοπαδι 6+ ψαρια ιδανικα 8-10 και πανω
τα σμηνοψαρα θελουν σμηνος 20-30 ειναι πολλα το ξερω αλλα ετσι νιωθουν ασφαλια και δε στρεσαροντε

η διαφωνια μου με τα γκαπι και τα ξυφοφορια ηταν απο προσωπικη μου εμπειρια οταν τα γκαπι γεννανε τρωνε τα μωρα την 3 μερα δε τα πηραζουν οι ξυφοφοροι συνεχιζουν να τα τρωνε μια και μεγαλητερα ψαρια κρατουσα και τα 2 ειδη σε 50 λιτρα οι ξυφοφοροι ηταν πολυ επιθετηκοι στα γκαπι τρωγανε ουρες μεχρι και ματια

οταν τα μετεφερα σε 200 λιτρα 1 μετρο ενυδρειο καπος ηρεμησαν οχι τελειος αλλα καπος γιατι να μη το πω στο νεο χομπιστα
γιατι να μη του δειξω την πραγματικη συμπεριφορα ενος σμηνοψαρου που δε βαζει κολο κατω και πηγενοερχεται ολη μερα περα δωθε

εγω του λεω τη κατα τη γνωμη μου ειναι σωστο τωρα αμα θελει να τα παρει σονη και καλα ας τα παρει και ας τα βαλει και σε ποτηρι λιγο με νοιαζει δε θα παω να τον πλακωσω στο ξυλο αλλα ουτε ομως θελω να εχει την απαιτηση να του απαντησω οταν ποσταρει στις ασθενιες
ας το κανετε εσεις που του λετε βαλτα και μπραβο

ΑΥΤΑ .
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries