Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 17-09-10, 03:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λιγα λογια κατι τετοια θεματα ειχα κατα νου οταν ελεγα οτι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται..
Πως το εξηγεις αυτο Αλεξ?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευκαιρια να αναφερω οτι η Moss μου ζει και αναπτυσεται αργα μεν αλλα τελεια σε ενυδρειο γεννηστρα με χαμηλο φως, 100% ΑΟ, θερμοκρασια 27.5-31C χωρις τιποτα απο λιπασματα κλπ παρα μονο τροφη για δυο νανοκιχλιδες
Mια triangle moss που μου ειχες δωσει, την εχω (εδω και κανα χρονο μεχρι αποφασισω που θα τη βαλω) σε ενα πλαστικο ταπερ με νερο σε ενα ραφι (χωρις λαμπα φυσικα) και απλα οταν εξατμιζεται νερο συμπληρωνω.
Δεν μεγαλωνει εμφανως αλλα ζει σε καλη κατασταση.

(Καλα που το θυμηθηκα, στην αρχη εριχνα 1-2 τριμενα φλεικς καθε τοσο και εδινα και κλαδεματακι. Παω να ριξω λιγο να παρει λιγο να μεγαλωσει )

Οπως καταλαβες διαφωνω για τη δυσκολια της
Φυσικα εσυ μπορει να εχεις αλλες απαιτησεις και βλεψεις απο την εμφανιση του φυτου που δεν γνωριζω σαν μη φανατικος μποστανας.
Εγω ειμαι ευχαριστημενος παντως να το βλεπω να αναπτυσεται ελευθερα και υγειως σε σχημα φυσικο χωρις αλγες και εχωντας νεα λαμπερα πρασινα κεφαλακια συνεχως.

Εδω την ειχα σε ενα γρηγορα και προχειρα στημενο μεχρι να στρωσει ενυδρειακι, με νερο βρυσης και αργοτερα γαριδουλες, με ενα σποτακι γραφειου για φως (φυσικα χωρις λιπανση). Την εδεσα με πλεγμα σε μια πετρα http://i225.photobucket.com/albums/d...091224002c.jpg
Μετα απο 2-3 μηνες χωρις να την ακουμπησω http://i225.photobucket.com/albums/d...425008moss.jpg
Πιστευω για καποιον που θα ασχολειται σοβαρα με τα φυτα θα ειναι παιχνιδακι αυτο το φυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries