Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #143  
Παλιά 16-09-10, 23:59
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπορεις να διατηρησεις χωρις προβληματα ενα κοπαδι 6-7 ροδοστομων σε 60 λιτρα 60 εκατοστων με μαλακο νερο.
Μπορεις να διατηρησεις επισης απροβληματιστα ενα κοπαδι 10-12 ατομων σε 110 λιτρα 80 εκατοστων με μαλακο νερο.
Μονο σε ενα ενυδρειο πανω απο 120 εκατοστα ομως μπορεις να αρχισεις να θαυμαζεις το υπεροχο κοπαδιασμα -ισως το καλυτερο που υπαρχει απο τα γνωστα μας τετρα- που θα κανει ενα κοπαδι απο 25-30 ψαρια...
Αν και μοντερεητορ ομως,που θα επρεπε να δινω το καλο παραδειγμα για τους αρχαριους κατ αρχας με τα πρακταια μου,εχω διατηρησει πολλα ηδη και μερικες φορες εξακολουθω να το κανω και τωρα στα χαμηλοτερα επιπεδα λιτρων απο τα προτεινομενα και σε μερικες περιπτωσεις παραβιασα ακομα και αυτα για να καταφερω να εχω στην κατοχη μου καποια ψαρια που ηθελα.
Διαπιστωσα οτι μπορω να τα διατηρησω σε εξαιρετικη κατασταση διδοντας τους καταλληλες συνθηκες νερου,καταλληλες παραμετρους,σωστο στησιμο ενυδρειου για τις αναγκες τους και υπερεπαρκεια φιλτραρισματος.
Με τον καιρο ομως διαπιστωσα και κατι αλλο...Οτι αυτα που ειχα διαβασει και ακουσει για την συμπεριφορα τους,την κινηση τους,τις επιδειξεις τους,δεν προκειτε να τα δω ποτε αν δεν τους εδινα τον χωρο που επρεπε να εχουν ειτε αυτο λεγεται λιτρα,ειτε λεγεται μηκος,ειτε ακομα σε μερικες περιπτωσεις υψος ενυδρειου.

Οποτε ναι οι ροδοστομοι σε ενα κοπαδι των 12-13 μπαινουν ανετα στο ενυδρειο των 110 λιτρων και 80 εκατοστων και αν τους δωσεις καταλληλες παραμετρους θα τα εχεις εως τα γεραματα τους,απλα δεν θα δεις ποτε το πανεμορφο κοπαδιασμα που μπορουν να κανουν σε ολο του το μεγαλειο...Θα κοπαδιασουν βεβαια,αλλα οχι οπως παρουσιαζεται σε καποια βιντεακια και φωτο που μενεις με το στομα ανοικτο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries