Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #61  
Παλιά 01-11-03, 18:26
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

λοιπόν επειδή απο τα views είδα ότι ενδιαφέρει πολύ κόσμο και δεν θέλω να μπερδέψω κανένα θα πω τα εξής:
φίλε αννίβα
η βρύση μου έχει ύψος 73cm και ο πυθμένας του ενυδρείου 80.
έκανα σιφόνιασμα με κλειστή τη βρύση και απλά έσταζε.Δεν είναι δυνατόν αυτή η υψομετρική διαφορά να σιφονιάζει.Μόλις άνοιξα τη βρύση σηκώθηκαν και τα χαλίκια.
Θέλετε να παραδεχτώ ότι αυτό που εκανα δεν είναι venturi εντάξει το παραδέχομαι αν και κάποιοι συναδερφοι φυσικοί στη δουλειά μου είπαν σήμερα ότι είναι αλλά με ποιό αδύναμα αποτελέσματα εφόσον η πίεση είναι μικρότερη.
Το παραδέχομαι ότι αν η βρύση είναι πιο ψηλα απο το ενυδρείο μην το δοκιμασετε καν.
Σήμερα θα βάλω και μια βάνα στο κάθετο άξονα (για να μη βάζω δάχτυλο)
έχω συνδέσει και ένα κομμάτι σωλήνα που στέλνει τα απόνερα στην αποχετευση και δεν λερώνω ούτε το μπαλκόνι.
καταλήγω λοιπόν στο εξής.Το νερό παρασύρεται απο την οριζόντια απόληξη χωρίς το στενό στόμιο.Τα αποτελέσματα με το venturi του πύθωνα μάλλον είναι αποδοτικότερα αλλά όσοι βρίσκονται σε παρόμοιες καταστάσεις με τη δικιά μου και δεν θέλουν να μπλέξουν με τις εσωτερικές ψηλές βρύσες του σπιτιού,θα τα πάνε μια χαρά και με το δικό μου DIY.

Υ.Γ.
Φίλε lasal εμείς τα είπαμε και στο chat.Oυτε εγώ έχω ibiza και συμφωνώ μαζί σου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01379 seconds with 11 queries