Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 09-09-10, 12:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
βλεπεις κατι κλεοβουλε και το λες αυτο??
σιγουρα δεν ειναι ενηλικα...απλα δεν ειναι και μικρα....διαβαζοντας πως φτανουν τα 9 εκατοστα μαξιμουμ ...στα 6 δε τα λες και μικρα... δε θα επρεπε σιγα σιγα να αρχισει να φαινεται καποια διαφοροποιηση??
ειναι το ωχρο χρωμα προαγγελος του μπλε??
η διαφορα vagos οντως ειναι πολυ μεγαλη αναμεσα στις αποχρωσεις των ατομων.
Πάνο, θα σου απαντούσα το πρωί, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό που βλέπω. Aναγνωρίζω βέβαια ότι τα αρσενικά ενόσω είναι ακόμα μικρά έχουν παρόμοιο χρωματισμό με τα θηλυκά, αλλά τον φανταζόμουν λιγάκι πιο έντονο με τις σκουρόχρωμες ραβδώσεις που παρουσιάζει το ενήλικο αρσενικό του είδους. Έχεις παρακολουθήσει καθόλου τα μικρά? Υπό κανονικές συνθήκες τα αρσενικά θα έπρεπε ήδη να κοντράρονται μεταξύ τους, δείχνοντας την ένταση τους στους χρωματισμούς τους, έστω και κιτρινοπούς. Δεν περίμενα με τίποτε τα μικρά αρσενικά να έχουν τόσο άτονο κιτρινοπό χρώμα.

Κι εμένα μου αρέσει το συγκεκριμένο είδος, για το λόγο του ότι ίσως έχει την πιο εκπληκτική διμορφία από τις κιχλίδες τουλάχιστον. Δεν ξέρω...με ενδιαφέρει αυτή η συζήτηση, όπως και η κατάληξη μετά από λίγες μέρες - μήνες όταν πια θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Κλεόβουλε, είχες ποτέ τέτοιο είδος?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01437 seconds with 11 queries