Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-09-10, 17:44
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή Στήνοντας το equilibrium

Πιστεύετε οτι μπορεί να επέλθει η απόλυτη ισορροπία σε ένα ενυδρείο? Να εξηγήσω..

Έχω ενα 60λιτρο στη δουλειά, το οποίο δεν είναι (κατα τη γνώμη μου) για φωτογράφηση.
Έχει χαλαζιακή άμμο, 2-3 κοτρονούλες φουλ java moss και ενα πηλινο που εσπασα στα 2 επισης με μοςς μια δυο cladophora, κατα τα άλλα όλη σχεδον η επιφάνεια είναι καλυμμένη με κερατόφυλλο και φακή/πιστία.

Μέσα στο ενυδρείο ζουν μικρά apple snails, γαρίδες red cherry, τα κωνικά σαλιγκαράκια(δεν θυμάμαι όνομα) και 11 endlers με τις γέννες τους..
Σε αυτό το ενυδρείο (όπως και σε κάθε ενυδρείο) ψοφάνε ζωντανά. Εγώ όμως παρατήρησα όλως τυχαίως οτι:
Οταν ψοφησε σαλιγκάρι το φάγανε τα ψάρια,
όταν ψόφησε ψαράκι το φάγανε τα σαλιγκάρια και οι γαρίδες
δεν είδα ακόμη γαρίδα να ψοφάει (Γέννες έχω αντιθέτως), πάντως τον εξωσκελετό τους τον τρώνε οι ίδιες..
νιτρικά δεν έχω και αλλαγές νερου κανω αραιά και που.. οι συνθήκες σταθερές πάντα..

Αυτό το ενυδρείο έχει φτάσει στην απόλυτη ισορροπία? Και αν ναι , γίνεται και με μεγαλύτερα ψάρια? (για τον θάνατο λέω πάντα). Λειτουργεί πλέον το ενυδρείο μου σαν πραγματικό οικοσύστημα (κατά προσέγγιση πάντα)...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01406 seconds with 11 queries