Θέμα: Heating Cables
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 12-10-03, 18:38
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να βάλω και εγώ heating cable στο βυθό στο καινούργιο ενυδρείο (240 λίτρα) που στήνω αυτές τις μέρες. Με προβληματίζει η ισχύς του θερμαντικού καλωδίου που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα της RENA 100 Watt.
Πιστεύω ότι θα είναι υπέρ ικανοποιητικός αν λάβουμε υπόψη ότι θα χρησιμοποιώ και ένα κοινό θερμοστάτη των 150Watt.


Παράθεση:
Προσωπικα το εχω συνδεδεμενο (χωρις θερμοστατη) σε ενα timer στο οποιο ειναι συνδεδεμενη και μια αεραντλια, και αναβει δυο φορες απο τρεις ωρες την νυχτα. Αρκετα για να κυκλοφορησει και να ανανεωθει το νερο στο υποστρωμα.
Όσον αφορά τις ώρες λειτουργίας του δε θα ήταν προτιμότερο αντί για έξι ώρες το βράδυ να λειτουργεί ένα τέταρτο κάθε ώρα; Έτσι πιστεύω πως δε θα θερμαίνεται υπερβολικά ο βυθός αυτές τις 6 ώρες που θα είναι συνεχώς σε λειτουργία και τις υπόλοιπες να έχει χαμηλή θερμοκρασία και η κίνηση του νερού θα γίνεται καθόλη τη διάρκεια του 24ώρου.
Παρακαλώ όποιον έχει σχετική εμπειρία να μου δώσει τα φώτα του σε αυτό το θέμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries