Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 29-08-10, 15:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κανείς αρκετά συχνά αναφορές ότι στο εξωτερικό κάνουν εκείνο και το άλλο.
Να σου αναφέρω ότι και εμείς έχουμε internet και μπορούμε να ενημερωνόμαστε για το οτιδήποτε. Όπως επίσης υπάρχουν και ντοκιμαντέρ καθώς και βιβλία.
Επειδή εσύ έχεις δει ένα δυο πράγματα στο ιντερνετ δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος δεν έχει δει πέντε η έξι πράγματα.
Eπειδή πουθενά δεν έχω διαβάσει τις πιο πάνω σου επισημάνσεις, θα σε παρακαλούσα να μου υποδείξεις ένα έστω ξένο λινκ που θα τα βρω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το όριο 1000 λίτρων είναι απλά ένα ενδεικτικό όριο ώστε να κατανοήσει κάποιος ότι τα ψαριά αυτά θέλουν πολλά λίτρα νερού για κολυμπάνε. Όπως επίσης ότι βρωμίζουν πολύ το νερό τους οπότε για να μην καούν από την αμμωνία τους. Θέλουν πολλά λίτρα νερό ώστε να διασπάτε αρκετά. Το 1000 λίτρα είναι ένα όριο ώστε να επιτρέψει τα ψαριά να έχουν μια κάπως ποιοτική ζωή. Στην πραγματικότητα όπως όλα τα ψαριά χρειάζονται τρελές ποσότητες σε λίτρα.
Είπα εγώ ποτέ το αντίθετο βρε Βασίλη?
Η μόνη μου παρατήρηση σε όλα τα σωστά που έχεις σημειώσει στην πιο πάνω παράγραφο είναι η σχέση των λίτρων νερού με την αμμωνία. Το έργο αυτό έχουν να κάνουν οι αξιόπιστες πηγές φίλτρανσης και τα πολλά λίτρα βιολογικού υλικού.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
"Μου κάνει εντύπωση που δεν σχολίασες την λασπωμένη λίμνη από την φάρμα κοι.
Καθώς επίσης και την τεχνική αναπτύξεις ψαριών σε πράσινο νερό.
Κάτι που έρχεται σε αντίθεση με την άποψη κάποιων περί διαυγείας του νερό."
Παντού και πάντα σχολιάζω αυτό το θέμα αγαπητέ Βασίλη. Αυτού του είδους λίμνη είναι το απόλυτο και για εμένα, για την αναπαραγωγή και το μεγάλωμα των μικρών. Απλά μάλλον δεν σας συμφέρει να διαβάζετε τα θετικά των παρεμβάσεων μου.
Μια κλασική Ιαπωνέζικη τεχνητή λίμνη όμως (γιατί για τεχνητή λίμνη μιλάμε και όχι για δεξαμένες) δεν χρησιμοποιεί καθόλου και πουθενά τσιμέντο ή λάινερ. Δουλεύει φυσιολογικά με ροή φρέσκου νερού, εκτοπίζοντας το παλιό. Λάσπη πλούσια σε ιχνοστοιχεία στον πυθμένα. Λασπωμένα νερά με αιωρούμενη άλγη. Μην ξεχνάμε όμως ότι το λασπωμένο νερό εκεί, διαφυλάσσει τα ψάρια από τους εχθούς τους και παράλληλα τα καλύπτει από την άμεση ηλιακή ακτίνα που μπορεί ακόμα και να τους προκαλέσει εγκαύματα.

Η διαύγεια του νερού στα συστήματα μας, εξυπηρετεί εμάς κατά πρώτο λόγο, αλλά και τα κοι που έτσι και αλλιώς τους παρέχεται επαρκή τροφή, δεν έχουν φυσικούς εχθρούς, αλλά καλύπτονται συνάμα από τον ήλιο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά πρέπει να καταλάβουμε ότι οι πολλοί περιορισμοί των ψαριών σε μικρές οικιακές λίμνες δεν μπορούν να προσφέρουν πλήρη αναπτύξει.(σε τελικό μέγεθος)
και καλό θα είναι να μην εθελοτυφλούμε.
Σε τεχνητά συστήματα άνω των 10,000 λίτρων καθαρού όγκου, με μικρή ποσότητα ψαριών, μια χαρά επιτυγχάνονται τα τελικά μεγέθη Βασίλη. Από πού το έχεις συμπεράνει αυτό? Μήπως από το εξωτερικό? Αν ναι, πολύ θα ήθελα και εδώ ένα λίνκ, γιατί δεν βρήκα πουθενά ένα τέτοιο συμπέρασμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Με κάποια πράγματα που γράφονται στο gab σίγουρα κάποιοι γελάνε.
Απλά αυτοί δεν είναι από το εξωτερικό.
Ομολογώ πως έχεις δίκαιο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02040 seconds with 11 queries