Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 17-08-10, 00:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε delta66 είμαι θύμα και εγώ όπως ο φίλος Kostis-Salonika,
όταν γύρισα από το τριήμερο τα ψάρια μου πέρναν ανάσες στην επιφάνεια του νερού η θερμοκρασία ήταν 29° το φίλτρο υπολειτουργούσε...... όταν έβαλα την αεραντλία όλα τα ζωντανά συνήρθαν κατευθείαν.
Φέτος τον Ιούλιο έκανα δέκα μέρες διακοπές το σπίτι ήταν κλειδαμπαρωμένο και η θερμοκρασία στο χώρο του σπιτιού μου ανέβηκε αισθητά, φρόντισα να βάλω αεραντλία πριν φύγω και να δουλεύει στο φουλ και όταν γύρισα (πέρυσι τριήμερο) φέτος δέκα, τα βρήκα όλα καλά.
προτρέπω σε όσους πάνε διακοπές και έχουν μικρά ενυδρεία να κάνουν ανεπιφύλακτα χρήση αεραντλίας για παν ενδεχόμενο, με την χρήση της ότι πρόβλημα και να προκύψει θα έχετε κυκλοφορία νερού στο ενυδρείο σας.... εκτός αν πέσει το ρεύμα.
Βέβαια και η θερμοκρασία που αναφέρεις είναι ένας σημαντικός παράγοντας και πρέπει να φροντίσουμε να έχουμε και σύστημα ψύξης, προσέχοντας όπως λες και την εξάτμιση να μην έχουμε πολύ και υπάρξει πρόβλημα.
Ο φίλος μας Kostis-Salonika αν είχε αεραντλία, κατά 99% δεν θα το πάθαινε αυτό.
1. Οξυγονωση σωστη γινεται και οταν λειτουργει σωστα το φιλτρο. Γιαυτο εγραψα "Σωστα στημενο (αξιοπιστος εξοπλισμος, σωστη ιχθυοφορτωση) και λειτουργικο ενυδρειο με συντηρηση και ελεγχο πριν την αναχωρηση"
2. Αν σταματησει να λειτουργει το φιλτρο και συνεχισει μονο η αεραντλια θα εχεις μεν οξυγονο αλλα δεν θα εχεις βιολογια. Ετσι και παλι θα εχεις προβληματα απο τοξικοτητα (αμμωνια) του κατα τα αλλα καλα οξυγονομενου νερου μεσα στο ενυδρειο και οχι μεσα στο φιλτρο (οπου ζουν και χρειαζονται οξυγονο τα περισσοτερα βακτηρια).
3. Η εξτρα χρηση αεραντλιας δεν συνισταται για ολα τα ειδη ενυδρειου (ανοδος πεχα, διαφυγη διοξειδιου για τα φυτα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01537 seconds with 11 queries