Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 13-08-10, 10:38
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sfk Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα τη γνωμη μου ειναι μισος Elli. To σχεδιακι αυτο πιστευω οτι μπορει να δουλεψει με ανεμιστηρια. Αλλα οχι με θερμοστατη. Δε θα το εμπιστευομουν.
Θα προτιμουσα μια μετρια κατασκευη(εστω με manual ρυθμιση), οπως η πιο πανω του Craig με τον τελεστικο LM741, που ειναι ικανοποιητικη. Αλλιως παμε σε Εlli.
*πριν 2-3 μηνες βρηκα και κατασκευασα θερμοστατη με ψηφιακη οθονη LCD και ολες τις ρυθμισεις μεσω μπουτον, με τον microcontroler PIC16F628. ομως ο αισθητηρας που εβαλα δεν ηταν (για ενα γραμμα!) αυτος που επρεπε και εδειχνε τρελλες θερμοκρασιες. Αν βρω τον ειδικο αισθητηρα , θα το ξαναπροσπαθησω και θα το δημοσιευσω.
Μα και εγώ για ανεμιστηράκια μιλάω!!! Φυσικά και δεν θα εμπιστευόμουν την θέρμαση του νερού μου σε μια κατασκευή μερικών ΕΥΡΩ.

Όσο για την κατασκευή του κοντρόλερ που δεν μπορείς να βρεις τον αισθητήτα, είχα δεύτερο παράθυρο ανοιχτό ταυτόχρονα στο site της RS http://gr.rsdelivers.com ψάχνοντας για κάποια ψιλολοίδια, έκανα ένα seacrh και δυστυχώς τον σένσορα DS1820 που ψάχνεις τον βγάζει discontinued!!!! Πρέπει να έχει αντικατασταθεί από τον DS18S20 (σου ανεβάζω το φυλλάδιο του στο οποίο οι εικόνες γράφουν ακόμα DS1820).
Άρα θα πρέπει να τον βρεις κάπου σε στοκ!!! Γενικά στην RS βρίσκεις τα πάντα και στα φέρνουν και στο σπίτι αλλά οι τιμές είναι από λίγο έως πολύ τσιμπιμένες!!!!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf 0900766b8078b132.pdf (272,6 KB, 279 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01880 seconds with 11 queries