Θέμα: Νέο reef 460lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 12-08-10, 15:30
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Μετά από πολύ κούραση και πολύ διάβασμα κατάφερα να κάνω και εγώ την αρχή στον μαγικό κόσμο του θαλασσινού ενυδείου.

Έχουμε και λέμε...

ενυδρείο - 110Μχ70Πχ70Υ με ύψος νερού 60εκ

skimmer - Deltec MCE 600

κυκλοφορια - 2 koralia 2, 1 koralia 3, 1 koralia 4, τοποθετημένοι στις 4 γωνίες εναλλάξ , το ένα ζεύγος ψηλά και το άλλο χαμηλά.

εξωτερικό φίλτρο - eheim 2213 , για χημικό φίλτρο γεμάτο άνθρακα και αντιφώσφορο

φωτισμός - 2 τ5 λευκές και 2 τ5 μπλε τοποθετημένες εναλλάξ σε δύο φωτιστικά με συνολικα 160w, και μία MH 150W, (υπάρχει χώρος και την τοποθέτηση ακόμας μίας 150w στο φωτιστικό αργότερα όταν και αν κριθεί απαραίτητο.

ΖΒ - 20 κιλά κουραρισμένου βράχου και 10 κιλά νεκρού κοραλιού το οποίο χρησιμοποιήθηκε κυρίως σαν βάση, και επειδή ήθελα να υπάρχει η λιγότερη δυνατή επαφή (κάτι το οποίο μου το προσέφεραν οι πολλές διακλαδώσεις των κομματιών) με το υπόστρωμα.

υπόστρωμα - 2-3 εκατοστά νεκρού αραγωνίτη

το ενυδρείο στήθηκε προστέθηκε το αλάτι και ο αραγωνίτης και μετά από 3 ημέρες μπήκε ο βράχος

και τώρα κάποιες φωτογραφίες, δυστυχώς τραβηγμένες από το κινητό ακόμη...

από την κατασκευή του ντυσίματος της βάσης





και μία γενική του χώρου με το μεγαλύτερο 600άρι δίπλα



χθες και με την πολύτιμη βοήθεια και φαντασία της γυναίκας μου κατάφερα να ολοκληρώσω την τοποθέτηση του βράχου ακολουθούν φωτογραφίες από το στήσιμο

από το πλάι



από την πίσω μεριά



και από την μπρος



και ορισμένες πιο κοντινές από τις σπηλιές







επίσης παρατήρησα ότι ο ένας βράχος έχει πάνω του αυτό νομίζω ότι είναι απταίσια μάλλον πρέπει να φύγει αμέσως εσεις τι λέτε;;



τέλος οι τιμές που έχω μετά από 4 ημέρες είναι

no3 0
no2 0
po4 0
αλατότητα 1.024
ph 8.4
ca 450
mg 1350
θερμοκρασία 28 βαθμούς

η αλατότητα είναι μετρημένη με ρεφρακτόμετρο και τα υπολοιπα με υγρά τεστ της red sea, και tetra.

άρχισα με φωτισμό 2 ώρες την ημέρα και θα ανεβάζω σταδιακά 2 ώρες μέρα παρά μέρα μέχρι να φτάσω στις 12.

ξέρω ότι βιάστηκα λίγο αλλά με την τοποθέτηση μεγάλης ποσότητας κουραρισμένου βράχου κάτι το οποίο από ότι έχω διαβάσει μειώνει τον κύκλο στρωσίματος κατά πολύ πήρα το ρίσκο και έβαλα 2 μικρά striped damsels, τα οποία μέχρι στιγμής από την πρώτη στιγμή που μπήκαν μέσα τρώνε μετα βουλιμίας και κάνουν όλο παιχνίδια μέσα και έξω από τον βράχο.



αυτά προς το παρόν... ελπίζω να σας αρέσει, όλα τα σχόλια και οι παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01990 seconds with 10 queries