Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 23-09-03, 12:27
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Χαίρεται κύριοι... Να απαντησω στους φίλτατους tasos και Polleni.Η αλήθεια είναι ότι προ καμιά εξαετία τα πρώτα μου σοβαρά ψάρια ήταν δίσκοι-οι απανταχού δισκάδες να μην πανηγυρίζουν - και φυσικά τα κατάλοιπα είναι προφανή…
Όσο για τις αφρικάνες μου τελικά οι αδυναμίες μου δεν είναι τα haps αλλά τα mbuna όπως έδειξε στην πορεία…Το μεγάλο μου ενυδρείο με 750 λίτρα ήταν γεμάτο μέχρι προσφατα με haps όποτε και τα έδωσα καθότι καλά μεν αλλά μάλλον χρειαζόμουν μεγαλύτερο ενυδρείο για να δω την πραγματική συμπεριφορά τους και όχι μια βόλτα από την μια πλευρά στην άλλη – μην με αφορίζεται ρε παιδία, την γνώμη μου λέω -και αυτή την στιγμή έχω μέσα σε αυτό το ενυδρείο demasoni ναι ναι ΝΑΙ κύριοι,η συμπεριφορα τους ειναι απιστευτα επιθετικη,ΑΚΟΜΑ και εκει!!
Ας επανέλθω στο θέμα μας γιατί ο moderator θα με αφορίσει . Ο τελικός σκοπός μου είναι να βάλω μαλακά και σκληρά κοράλλια αλλά μόνο αφού κάνω τα βήματα ένα ένα. Μετά το γέμισμα με live rock και την ολοκλήρωση του φίλτρου άλγης θα αφήσω τον βράχο να βγάλει ότι έχει μόνος του-μικροοργανισμούς και διάφορα ασπονδύλοτα και αφού επέλθει μια ισορροπία θα βάλω ένα ζευγάρι κλόουν με μια ανεμώνη συμβιωτική. Αφού λοιπόν προχωρήσω καλά και εκεί,το επόμενο βήμα θα είναι μερικά σαρκόφυτα τα οποία είναι ποιο ανθεκτικά από τα κοράλλια. Μετά βλέπουμε για calcium reactor και κάποια εύκολα κοραλλιά για αρχή…Όχι πως έχω και πολύ χώρο αλλά για μία αρχη πιστέυω πως θα με αφήσει ικανοποιημένο και θα μετρήσω και τις δυνάμεις μου.
Γιατί το φίλτρο άλγης είναι καλύτερα να γίνει απο πάνω(άσχετα εάν μάλλον δεν εχω άλλη επιλογη)+γιατί πρέπει να φωτίζεται συνέχεια?Διάβασα σε μερικά site πως όταν η caulerpa σταματαει να φωτοσυνθέτη επειδή κλείνη το φως τότε βγάζει σπόρους και μπορει να έχει προβλημα με το κάτω(κυρίως) ενυδρείο,αληθευει?Εχει καποιος εμπειρία με αυτον τον τροπο φιλτραρίσματος?
Σκέφτομαι επίσης αντι να φωτίζω το sump με λάμπες φθορισμού να βάλω μια metal halide 70w ή 150w- 6.000kelvin,σε καποια site την προτείνουν,μια και ρηχα η θερμοκρασία του ηλιακού φωτός ειναι καπου εκει ενω 10.000 kelvin είναι αρκετα βαθύτερα(5-10μετρα βάθος). Αφήστε που η λάμπα είναι αρκετά φθηνότερη λόγο του ότι την προμηθευεσε απο ενα απλο κατάστημα ηλεκτρονικών....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01624 seconds with 11 queries