Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 29-07-10, 15:39
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και νεος στον κόσμο των ενυδρείων. Έχοντας διαβάσει λιγα πράγματα στο φόρουμ σας θα ήθελα να σας πω πώς έχει η κατάσταση και να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. Πήρα λοιπών ως αφελής ένα χρυσόψαρο και μικρό ενυδρείο (24Χ14Χ13) για δώρο σε κοντινό μου πρόσωπο. Ο κύριος στο πετ σοπ μου είπε οτι δεν χρειάζεται παρα μόνο λίγη τροφή μια φορά τη μέρα και αλλαγή όλο το νερό κάθε εβδομάδα!!!!!! Ψάχνοντας και ρωτόντας λοιπών είδα οτι χρειάζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το αντιχλωριακό στο νερό του και κάτι παστίλιες οι οποίες εξουδετερώνουν την αμωνία. Πέραν αυτού αγόρασα και εγκατέστησα ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο.

Θα ήθελα λοιπών να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. Καταρχήν το ψαράκι έχει ορισμένες φορές νευρικότητα. Δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία με ψάρια αλλά νομίζω οτι έιναι «νευρικό». Διστυχώς δεν βρίσκεται σπίτι μου όμως μου είπαν οτι εκτός απο την «νευρικότητα» ορισμένες φορές ανεβαίνει στην επιφάνεια και κάνει φυσαλίδες. Έχει αυτό να κάνει με την τροφή ή είναι έλλειψη οξυγόνου;

Όταν άνοιξα το φίλτρο του νερού είδα οτι έχει μέσα κάτι σαν κυβικό πλέγμα. Προσωπικά δεν μου γέμισε το μάτι οτι κάτι μπορεί να φιλτράρει αυτό το «πλέγμα». Είμαι βλέπεται και δίσπιστος με κάποιους εμπόρους J Στο πετ σοπ που απευθύνθηκα για το φίλτρο μου είπαν επίσης οτι θέλει κάθε μήνα αλλαγή αυτό το πλαστικό πλέγμα.

Σαν οδηγία θα προτείνατε σε ένα μικρό ενυδρείο με την παστίλια και το φίλτρο να αλλάζω 1-2 κούπες νερό εβδομαδιαίως;

Συγχαρητήρια για τα κατατοπιστικά τόπικ σας και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Καταρχην καλως ορισες στην παρεα μας.Οσον αφορα τις ερωτησεις σου θα σου πω πως 4 λιτρα δεν ειναι αρκετα για το χρυσοψαρο(θελει 50+).Δυστηχως ειναι παρα πολυ μικρο το ενυδρειο σου(προσωπικα δεν νομιζω να μπορει να ζησει αξιοπρεπως τιποτα σε 4 λιτρα).Σε καθε αλλαγη βαζεις παντα το απαιτουμενο αντιχλωριο και επισης οντως το ψαρακι σου δειχνει οτι δεν εχει το απαραιτητο οξυγονο(μπορεις να βαλεις την εξοδο του φιλτρου σου λιγο πιο κατω απο την επιφανεια και να την αναταρασει για να λυσεις το προβλημα του οξυγονου) .Τωρα αυτες τις παστιλιες δεν τις γνωριζω και δεν ξερω αν δουλευουν.Παντως γνωμη μου ειναι αν μπορεις να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ή αν δεν μπορεις δωστο σε καποιον που μπορει να του προσφερει τις καταλληλες συνθηκες ή εστω σε ενα pet shop.Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01681 seconds with 10 queries