Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #64  
Παλιά 29-07-10, 11:25
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Που είχαμε μείνει;
στο ότι έχω φίδι!
όχι μόνο δεν μπόρεσα να το πιάσω, όχι μόνο δεν το έδιωξα αλλά όλοι χαρήκαμε πολύ που το είδαμε αγγαλιά με το έταιρο ήμισή του, πάνω στο ξύλο της λίμνης. Τώρα είναι μέρος της πανιδας της γουρνίτσας μου!!!

Όμως μια λιμνούλα τόσο κοντά στις γεωργικές καλλιέργειες έχει κι άλλα προβλήματα! Κι έτσι πλυμμηρίσαμε!

Πότιζαν οι αγρότες κι έπιασε νεροποντή, παράτησαν τα λάστιχα να "τρεχουν" κι έφυγαν. Πέσανε κάτι νάυλον τσουβάλια από λιπάσματα στο στραγγιστικό κανάλι, πιαστίκανε στις βατομουριές -που είναι γεμάτα τα κανάλια- και βούλωσαν την είσοδο του νερού σε μια γεφυρούλα. Το νερό ήταν τόσο πολύ που βγήκε έξω και γέμισε τα χωράφια.
Έτρεχε μες στην βροχή ο υδρομομέας να αλλάξει τα ... πως τα λένε; τα φραγματάκια των ποτιστικών καναλιών, έτρεχε κι ο πατέρας μου μαζί του μην πλημμυρίσει κι η αποθήκη μας! Ένα αγροτικό σπίτι πιο κάτω πάλι πλυμμήρισε!
Το νερό μπήκε και στο αμπέλι μας και πέρασε κι από την γουρνίτσα μου! Το αποτέλεσμα; Αυτό:













Δεν ξέρω πόσα ψάρια έχω ( είδα μόνο 3 ) και πόσα φύγανε.
Δεν μπορεί! θα φύγανε! κι όσα πήγαν στο μεγάλο κανάλι που έχει όλο το χρόνο νερό πάλι καλά! Τι έγιναν όμως τα καημένα που έμειναν στα χωράφια;

Το στραγγιστικό κανάλι μετά το πέρασμα του νερού. Εναι το σημείο κοντά στο αμπέλι και το έχω καθαρό από βάτα κι άλλους θάμνους.



Και η "επιχείρηση" καθαρισμού!



Τώρα η λίμνη είναι καθαρή, αλλά ακόμα δεν βλέπω παρά μόνο 3 ψάρια!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01617 seconds with 11 queries