Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 26-07-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
περασε απολα σχεδον τα ενυδρεια μου.
θεωρω υπερβολη την αλλαγη υποστρωματος και το πλυσιμο του ενυδρειου. ενα βακτηριο ειναι και ειναι αδυνατο να εξαφανισεις ακομη και το τελευταιο στελεχος του. κι αυτο το ενα και μονο μπορει να εξαπλωθει.
την πρωτη φορα σε ενα απο τα ενυδρεια μου την ξεπερασα οριστικα με ερυθρομυκινη και ημουν φανατικος οπαδος της. βλεποντας ομως την πορεια της στα αλλα μου ενυδρεια ειδα οτι κανει κι αυτη εναν κυκλο και εξαφανιζεται. στα υπολοιπα λοιπον δεν εκανα τιποτα εκτος απο το να εχω καλη κυκλοφορια και να μαζευω οση μπορω με σιφωναρισμα για να μην επεκταθει πολυ. εξαφανιστηκε απο μονη της. εχω βγαλει το συμπερασμα οτι μπορει να εισελθει σε ενα ενυδρειο...αλλα αν αυτο ειναι υγειες ("τρεχει" σωστα)..δε θα μπορεσει να ευδοκιμησει. πλεον δε τη θεωρω πληγη δεν ασχολουμε μαζι της και αν εμφανιστει ξερω οτι θα φυγει.
Πανο συμφωνω μαζι σου αλλα σε ενυδρειο χωρις φυτα.Αν το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο και ιδιαιτερα αν εχει δυσκολα φυτα(οχι σε δυσκολα σε απαιτησεις αλλα ως προς το να τα καθαρισεις απο την bga πχ οπως το δικο μου χαλι με riccia)τοτε δυστηχως δεν μπορεις να περιμενεις να κανει(και αν τελικα τον κανει) τον κυκλο της.Θα καταδικασεις τα φυτα που εχουν προσβληθει σε θανατο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01520 seconds with 11 queries