Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 26-07-10, 11:24
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Tην περασα και γω και με ταλαιπωρησε αρκετο καιρο θα ελεγα.Εκανα 2-3 φορες συσκοτηση και πραγματι εφευγε,αλλα εμφανιζοταν και παλι μεσα σε μια εβδομαδα.Αυξησα την κυκλοφορια και εβαλα εναν μικρο κυκλοφορητη πολυ χαμηλα γιατι το μεγαλυτερο προβλημα ηταν στο βυθο,αλλα και παλι τιποτα..Στο τελος ξεστησα ολο το ενυδρειο και το εστησα απο την αρχη,αλλαξα ομως και το υποστρωμα,εφυγε δηλαδη η αμμος και εβαλα χαλικακι flourite.Επισης αυξησα τα νιτρικα μου γιατι ειχα ελαχιστα.Απο τοτε δεν ξαναεμφανιστηκε,αλλα και παλι δεν μπορω να πω με σιγουρια τι απ'ολα ηταν αυτο που βοηθησε γιατι τα δοκιμασα ολα εκτος απο την ερυθρομυκινη.
Πριν 3 μερες βρεθηκα με μια φιλη μου βιολογο η οποια ασχολειται και κανει ερευνα με το νερο και την ποιοτητα του και μου ειπε οτι το κυανοβακτηριο εμφανιζεται οταν υπαρχει πολυ κακης ποιοτητας νερο με μεγαλες συγκεντρωσεις σε αζωτο και φωσφορο,αλλα με ρωτησε κατα ποσο ειμαι σιγουρη οτι αυτο ηταν κυανοβακτηριο,γιατι λεει μπορει στην πραγματικοτητα να ειναι κατι αλλο και οτι μονο με μικροσκοπιο μπορεις να πεις με σιγουρια τι ακριβως ειναι . Οπως και να χει σε λιγο καιρο που θα ειναι πιο χαλαρη,μου ειπε να της παω δειγμα νερου απο το ενυδρειο μου για να δουν τι εχει μεσα, γιατι λεει τους ενδιαφερει και αυτους το τι μπορει να αναπτυχθει σε ενα ενυδρειο.
Α ! Επισης να σημειωσω οτι την περιοδο που εμφανιστηκε το κυανοβακτηριο εβαζα μονο νερο δυκτιου,ενω τωρα βαζω 3/4 απιονισμενο και 1/4 δυκτιου και μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.
Αυτα....δεν νομιζω να εβγαλε καποιος ακρη,εγω προσωπικα ακομα δεν καταλαβα τι απ'ολα ηταν αυτο που βοηθησε,η αν ηταν ολα μαζι..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02126 seconds with 11 queries