Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #105  
Παλιά 24-07-10, 12:50
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξανα δηλώνω άσχετος με λίμνες αλλά απο την πείρα μου σε δισκοενυδρεια για αρκετα χρονια η UV 18 W σε μολις 180 λιτρα απλα τρώει ρεύμα δεν σκοτώνει τίποτε για να κάνει δουλειά θέλει πολλά watt πόσο μαλλον σε μια λιμνη πολλων λίτρων
Μιλάμε για βακτηρια κλπ παθογόνους οργανισμούς ,
αντίθετα στην 10000 λιτρων λιμνη μου που εγινε πράσινο το νερό με 18 W και μια ροή 3,5 λιτρα την ωρα εγινε κρυσταλλο σε μολις 2-3 μερες.
Γιατι μιλαμε για UV και ξεχνάμε οτι η λειτουργία και αποτελεσματικότητα της εξαρτάτε και απο τα watt και απο την ροή

Συμφωνώ !
Τυχόν μεγαλύτερη uv σίγουρα θα είναι πιο αποδοτική .
-------------------------
Αντρο σε μια ωριμη λιμνη δεχομαι ότι είναι υπερβολικο το οτι επηρεαζει την βιολογια .Σε μια νεα λιμνη πουαρχιζει να γινετε η διαδικασία του κυκλου του αζώτου τα πραγματα μάλλον είναι διαφορετικά.

Οσο για την uv 100/100 θα την εχω αναμμενη σιγουρα ως το φθινοπωρο .Απο εκει και περα βλέπουμε .Θα κανω καποιο πείραμα να δουμε τι θα προκύψει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και να εχει ομως Μιχαλη μου ο καθενας πραττει οπως νομιζει και αντιλαμβανεται καποια πραματα.....εμεις απλα εκφραζουμε αποψεις..

Συμφωνώ και επαυξάνω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
MIXALIS CYPRUS Όπως θα έλεγε και ο Hamlet uv or not uv. that is the question


Είναι αυτό που έχω πει και παλιότερα βαλτά όλα να δουλεύουν, πάρε και των ποιο ακριβό εξοπλισμόχρειαζούμενο η όχι) να είσαι ‘ήσυχος’

Βασιλη ενας απο τους λογους που ηθελα να ειπωθούν και κάποια αλλα σημεια για το θεμα ειναι γιατισιγουρα υπαρχουν ατομα που σκοπευουν να ασχοληθούν με αυτο το χομπι που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα να δωσουν χρηματα σε αντικειμενα που ενδεχομένως να μπορούν να αποφύγουν .
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 24-07-10 στις 12:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01640 seconds with 11 queries