Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 24-07-10, 01:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τωρα θα ανοιξω θεμα αλλα εχω καταληξει σε μερικα συμπερασματα.
Το συμπερασμα για μενα ειναι πως οτι λαμπα και να βαλεις (απο κιτρινο-ροζε-λευκο ζεστο-λευκο ψυχρο) τα φυτα θα το εκμεταλλευτουν μια χαρα και αν ολα βρισκονται σε ισορροπια, ουτε αλγες ουτε τιποτα.
Ψαχνοντας για gro lux και αφου δεν βρισκω, αρχισα να βαζω οτι φτηνη Τ5 ή PL μπορεσα να βρω. Κατι κιτρινιαρες , ασπρουλιαρες...ο,τι ναναι ! Μεχρι στιγμης καμμια διαφορα, μην πω οτι μειωθηκε λιγο η τριχοειδης στο 200αρι.

Το πλεονεκτημα των gro lux και αλλων fluora , ειναι οτι ειναι πληρους φασματος. Αν θυμαμαι καλα, πιανει απο 4,200k-8,500k (δεν ειμαι σιγουρος) και ισως γι αυτο θεωρειται ιδανικη για τα φυτα (και ειναι !)

Σκεφτομαι και στην φυση τι γινεται... Οταν το ηλιακο φως φιλτραρεται μεσα απο τις φυλλωσιες των δεντρων και τα φυτα επιφανειας, φτανει στα φυτα σε πρασινη ή κιτρινη αποχρωση. Θυμαμαι τα λογια του Tom Barr που ελεγε οτι δεν εχει τοση σημασια το φασμα οσο η ενταση του φωτος για τα φυτα. Με λιγα λογια ηταν της γνωμης "φως ναναι κι οτι ναναι". Εννοειται οχι ακροτητες οπως μπλε-ακτινικες κλπ που κανουν για θαλασσινα.

Οπτικα τωρα αν το παρουμε, εμας μας ευχαριστει το φασμα που τονιζει τα χρωματα των ψαριων ή κανει τα κοκκινα φυτα και τα ξυλα/πετρες να φαινονται πιο εντονα (λαμπες τυπου fluora).
Αν θελουμε να τονισουμε ενα moss tank τοτε οι λευκες λαμπες ειναι καλυτερη επιλογη για να φανουν οι moss και τα γρασιδια πιο πρασινα.
Για τις γαριδες, φαινονται πιο εντονα τα χρωματα τους παλι με ψυχρο λευκο και παει λεγοντας.
Δεν ξερω, εχω αρχισει και αναθεωρω πολλα "δεδομενα" και να πειραματιζομαι. Ισως μετα απο μερικα χρονια να εχω δοκιμασει νεα πραγματα και να θεωρησω λαθος αυτα που λεω τωρα. Ετσι κι αλλιως τα φυτεμενα ενυδρεια ειναι πολυπλοκα συστηματα και αν υπαρχει ορεξη καλο ειναι να ψαχνομαστε.
Θα ηθελα να ακουσω παντως γνωμες πανω σε αυτο το θεμα του φωτισμου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries